Чому відключення каналів Медведчука не допоможе Україні

7 лютого 2021, 06:56
1235
Владі слід було не запроваджувати сумнівні, з точки зору закону, санкції проти телеканалів, а заарештовувати набрід, що виправдовує агресію Росії.
Путина
Блокування каналів Медведчука – болісне для Росії / Reuters

Після указу президента Зеленського про блокуванні телеканалів Медведчука – 112 Україна, NewsOne і ZiK – багато хто заговорив про те, що цей крок неминуче спровокує і ескалацію ситуації на фронті на сході України.

Однак, насправді, загострення на Донбасі може відбутися в будь-який момент, а не тільки через відключення телеканалів Медведчука. Причиною може послужити що завгодно. Тим більше, Росія вже фактично вийшла з мінського процесу і намагається загострити ситуацію поки що на рівні переговорів. Адже на тлі загострення внутрішньополітичної ситуації в РФ, російській владі необхідно переключити увагу населення на що-небудь інше.

Тож ескалація ситуації на сході України може відбутися в будь-який момент і з будь-якої причини.

відео дня

читайте такожЗеленський завдав удару по Медведчуку. При Порошенку такої фігні не булоОднак блокування трьох головних інформаційних ресурсів Медведчука Росія теж не залишить без уваги – це ж чудовий привід відреагувати гостро. Оскільки РФ як імперія вважає, що вона повинна повернути Україну в своє лоно і захищати проросійськи налаштованих громадян нашої країни. Власне, тому Москва і спирається на "п'яту колону" в Україні.

Тому, безумовно, Росія буде використовувати цей факт і у своїх ЗМІ, і на зовнішньополітичному рівні, подаючи його як утиск українською владою прав російськомовних громадян.

При цьому Росія, як і раніше, абсолютно не буде помічати, що проводить політику подвійних стандартів. Адже в самій Росії будь-який прояв сепаратизму жорстко присікається. Неприпустимі не тільки сепаратистські висловлювання на радіо або телебаченні, а й у вузькому колі – якщо хтось обмовиться, що потрібно провести референдум в Ставропольському краї про відділення цього краю від РФ, хтось про це обов'язково настукає, і за ці розмови можна буде одразу отримати п'ять років. Так само там не можна говорити про вихід Криму зі складу Росії, це заборонено. Не можна і гостро критикувати владу, зокрема, Володимира Путіна.

читайте такожЗа відключення каналів Медведчука Зеленський розплатиться президентським крісломА на каналах Медведчука українську владу не просто лаяли... Безумовно, владу критикувати необхідно. Однак, коли влада країни, в якій ти живеш, обговорюється на телеканалі в ключі загарбницької політики сусідньої держави, а при цьому агресивна політика сусіда ще й виправдовується – це більше, ніж сепаратизм. Це – очевидна зрада. Такі випадки неприпустимі в жодній країні світу, так чому вони повинні бути дозволені в Україні?

Однак проблема – в іншому: у нас не розвинене законодавство в цій сфері, як в Росії або США. Інакше у нас би не вводилися сумнівні, з точки зору закону, санкції проти телеканалів, а заарештовувалися б конкретні продюсери, журналісти. І це не вважалося б утиском свободи слова. Адже заарештовувалися б вони за те, що проводять сепаратистську і колабораціоністську політику на своїх каналах, висловлюються проти України – країни, в якій живуть. Тобто застосовувати санкції потрібно не до каналів, а до конкретних людей – власників, керівників, а також запрошених гостей, які дозволяють собі в ефірі виправдовувати агресивну політику сусіда і висловлюватися за розвал України.

Але це не стосується водіїв, телеоператорів та інших працівників цих каналів – вони ні в чому не винні, їм можна пред'явити хіба що моральні претензії.

Якби у нас було подібне законодавство, в'язниці вже були б переповнені цим набродом, який вже давно пора було посадити і "дати по зубах".

А так, рішення РНБО (яке можна тільки всіляко підтримувати і вітати) цілком може бути незабаром оскаржене в суді. Та й наші закордонні партнери заявляють, що таке рішення сумнівне – мовляв, як можна призупинити роботу якогось ЗМІ чи суб'єкта господарювання без відкриття конкретної кримінальної справи за фінансові махінації, сепаратизм чи щось інше. Тобто подібні кроки влади повинні підтверджуватися кримінальними справами, а ми поки що цих кримінальних справ не бачимо.

читайте такожУ Зеленського з'явився шанс стати справжнім президентом України

І хоча я підтримую рішення влади про відключення телеканалів Медведчука, все-таки це був пас – тепер м'яч на боці противника. Ми не ведемо гру – ми лише відбиваємо атаки Росії, в тому числі інформаційні.

Отже, з одного боку, це рішення правильне, з точки зору справедливості, але з іншого боку, з точки зору законності, потрібно діяти інакше.

Тим не менш, блокування каналів Медведчука – болісне і суттєве для Росії, адже тепер ті політичні сили, на які вона робила ставку в Україні, втратили телевізійні майданчики, за допомогою яких вони могли "тримати на гачку" свій електорат і вкладати йому в голови потрібні смисли. Тепер залишається тільки YouTube і трибуна Верховної Ради... Росія таким чином позбавляється інструментарію для ведення інформаційної війни всередині нашої країни.

Але, з іншого боку, досвід показує, що держава може повністю контролювати інформаційний простір у країні, як у Білорусі, але при цьому завжди знаходиться частина населення, яка отримує потрібні їй смисли і переконання не з інформаційного поля. Просто ці люди інакше виховані, до іншого прив'язані і – в нашому випадку – орієнтуються на Росію.

У цьому сенсі ядерний електорат проросійських політичних сил в Україні не особливо скоротиться. Для того, щоб кількість таких людей стала меншою, потрібно, щоб наша держава, по-перше, була більш ефективною в економічному і соціальному плані, а, по-друге, інформаційна політика нашої держави повинна бути кращою, а інформаційні продукти – якіснішими, та й повинна бути реальна свобода слова, а не свобода слова в рамках олігархічних телеканалів.

Коли покращиться ситуація в Україні, електорату, орієнтованого на країну-агресора, стане менше. І ніякі Рабіновичі зі своїми телеканалами нічого не зможуть заподіяти.

А так, не варто сподіватися, що, прибравши кілька телевізійних кнопок, влада доб'ється зростання підтримки України.

Юрій Касьянов, волонтер, блогер, спеціально для Главреда

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти