Напруга в США після виборів зростає, причому і демократи, і республіканці підливають масла у вогонь. З одного боку, нагнітають атмосферу демократи, та й Сорос веде аналогічну діяльність. З іншого боку, Трамп активно використовує адміністративні важелі, що не всім подобається.
Справа рухається до політичної кризи в США. Однак протести в Штатах, якщо і будуть, то лише локальні. Адже нацгвардія і поліція цілком в змозі утримати ситуацію під контролем.
Ризик, пов'язаний із протестами, буде великим у разі перемоги Трампа лише в окремих містах, де багато прихильників демократів. Але знову-таки це будуть лише локальні зіткнення, які легко будуть зупинені силами нацгвардії і поліції.
Якщо переможе Байден, Трамп навряд чи зможе кого-небудь мобілізувати і вивести на вулиці – його електорат не такий: він сидить у зручних будинках, а не протестує.
Результати виборів зрештою, на мій погляд, будуть визнані за допомогою існуючих у Штатах сильних державних інститутів, в першу чергу, завдяки незалежній судовій владі.
читайте такожТрамп чіплятиметься за владу до останньогоНинішні очікування протестів і зіткнень більшою мірою пов'язані з істерією, яку нагнітають американські ЗМІ, які контролюються або демократами, або республіканцями. Додаткову напругу створюють і зарубіжні ЗМІ, адже увага всього світу зараз прикута до того, що відбувається в Штатах. Занадто багато істерії... Насправді ж, усе набагато прагматичніше.
Думаю, це будуть перші вибори в історії США, коли жодна зі сторін не буде готова визнати власну поразку. Традиційним для американських виборів завжди був високий рівень політичної культури. Тому США часто ставлять у приклад в інших країнах, а саме те, як той, хто програв на президентських виборах завжди вітає переможця. На нинішніх виборах ця американська традиція стала історією.
Ця виборча кампанія у Штатах стала особистісною. Раніше під час кампаній конкурували ідеї, ідеології партій республіканців і демократів, все оберталося навколо внутрішніх питань, перш за все, соціалки (страховок, медицини, робочих місць). Міжнародка лише зрідка виходила на перший план, наприклад, за часів існування Радянського Союзу, в період загострення на Близькому Сході тощо. Тепер же партії "розмиті", зокрема, демократи стали дуже неоднорідними, серед них виявилося багато "лівих", соціалістів. Серед республіканців теж розбрід і хитання, там навіть знайшлися окремі персонажі, які підтримали Байдена. Все змішалося, але все обертається навколо Трампа і Байдена.
читайте такожСША на порозі нової громадянської війниКампанія стала емоційною та персоніфікованою. Трамп говорив Байдену, що він – корупціонер, бандит, китайський агент, його син – шахрай. На що Байден відповідав Трампу, що він – невіглас, олігарх, не платить податків, плює на інтереси США, виступає за союз з Росією, сексист, не поважає права меншин і взагалі неадекват. До цього звелася вся виборча кампанія, все перейшло на особистості.
Що стосується України, то думаю, що після цих виборів український фактор зникне з американської політики. Якщо виграє Трамп, то Україна скотиться на маргінез і стане розіграною картою.
Однак може зіграти свою роль мотив політичної помсти. Наприклад, Байден, перемігши, може розлютитися на окремих українських олігархів і докласти всіх зусиль, щоб створити їм проблеми. В принципі, Байден про це прямо заявив, пообіцявши в разі виграшу підтримати антикорупційні органи, які повинні будуть вичистити з країни весь цей непотріб. Однак у тому числі все це буде мотивуватися помстою тим, хто в Україні Байдену "робив нерви": він помотає нерви кривдникам за допомогою антикорупційних органів.
Якщо ж переможе Трамп, то політика США щодо України не зміниться. Однак, якщо зараз мало не в кожній промові Трамп згадує Україну і корупцію Байдена, то в разі виграшу для нього це перестане бути актуальним.
читайте такожТрамп vs Байден: який президент буде вигідніше УкраїніУкраїна – це частина комплексної політики американців щодо Східної Європи, Кавказу, Сирії тощо. Україна – це одна з ниточок, за допомогою якої Вашингтон може "дати під дих" Росії. Якщо Росія піде на ескалацію і загострення дипломатичних відносин із Вашингтоном, завжди під рукою у США буде Україна, яку можна використовувати, щоб приструнити РФ.
Проривів на нашу користь ні в разі перемоги Трампа, ні в разі перемоги Байдена я не очікую. Байден, якщо переможе, в першу чергу, буде займатися азіатським регіоном – нормалізацією відносин з Китаєм, а також вирішенням питань з Євросоюзом, з яким за час президентства Трампа у Штатів накопичилося безліч кризових моментів (зона вільної торгівлі, Північний потік-2 і так далі).
Анатолій Октисюк, політичний експерт аналітичного центру DemocracyHouse, спеціально для Главреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред