Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко у своєму експрес-уроці з української мови пояснив, як правильно – "сьоме люте" чи "сьоме лютого", а також розповів, як в нашій мові називають високосний рік.
"Сьогодні "сьоме люте" чи "сьоме лютого"? Щоб дістати правильну відповідь на це запитання, пропоную відновити всі пропущені слова в цьому реченні. А воно таке: Сьогодні є сьоме число місяця лютого. А зараз опустимо відновлені слова, і що виходить? Правильно: сьоме лютого", - розповів Авраменко в ефірі "Сніданку з 1+1".
Як підкреслив мовознавець, "сьоме люте" – це груба помилка. Люте буває кошеня.
Також відомий вчитель України розповів, що в нашій мові є милозвучний аналог до словосполучення високосний рік – це перЕступний рік. А ще здавна в народі побутує назва кас'янів рік. Ця назва походить від імені преподобного Касіяна, день якого припадає саме на 29 лютого.
"У народних приповідках і легендах цей святий має вигляд похмурого і злого чоловіка. Тож не дарма кажуть дітям, що дивляться на ледей з-під лоба: "Чому ти Касіяном дивишся?", - розповів Авраменко.
Хто такий Олександр Авраменко?
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Нагадаємо, раніше Олександр Авраменко у своєму експрес-уроці з української мови збагатив словник громадян колоритними українськими словами, які ми незаслужено забули. Так, мовознавець відповів, як українською сказати "странный случай".
Також Авраменко розповідав про поширені помилки у мовленні, які допускають громадяни. Зокрема, відомий вчитель України відповів, як правильно назвати "лімузін" українською.
Вас може зацікавити:
- Як назвати брелок українською: популяризатор мови озвучив колоритне слово
- Чому ми кажемо "після дощику в четвер": Авраменко здивував поясненням
- Чому вітання "Доброго дня!" – помилкове: Авраменко здивував відповіддю
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред