Міжнародний валютний фонд підтримує субсидії для українців, які відчувають проблеми з оплатою житлово-комунальних послуг. Такі програми повинні існувати. Однак Україні треба відмовитися від фіксації ціни на газ і перейти до роботи над створенням ефективного газового ринку, заявив в інтерв'ю Інтерфакс-Україна голова представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман.
За його словами, контроль над цінами на газ не є грамотним підходом у субсидіюванні домогосподарств, а також сприяє зловживанню ресурсами і зупиняє прогрес у роботі над підвищенням енергетичної ефективності. Програми з надання субсидій українцям повинні працювати.
"Існує - і буде існувати - значна частина українського населення, яка не може покрити витрати на газ, тепло, гарячу воду та електроенергію. Найефективніший спосіб підтримати ці домогосподарства - ідентифікувати їх і надати їм фінансову підтримку через бюджет, щоб вони могли сплатити власні комунальні рахунки... ми підтримуємо цю програму ", - стверджує Люнгман.читайте такожУкраїна і МВФ не домовилися про надання Києву нового траншу
Крім того, виникає інше серйозне питання, яке пов'язане з тим, як Україна повинна організувати працюючий газовий ринок. Останніми роками держава проводить відповідну політику, проте повноцінно проект наразі так і не вдалося реалізувати. У людей повинен бути широкий вибір постачальників газу, включаючи договори з фіксованою ціною на паливо.
"Починаючи з 2015 року, здійснюються комплексні зусилля для переходу до відкритого і конкурентоспроможного ринку газу як на оптовому, так і на роздрібному рівні. Досягнуто значного прогресу, але цілком функціональний ринок побутового газу ще не створено. Надання домогосподарствам вибору між широким асортиментом продуктів, включаючи контракти з фіксованою ціною, є одним з багатьох необхідних заходів", - додав Люнгман.читайте такожУ Зеленського оголосили про вимоги України до МВФ
Також він підкреслив, що в електроенергетичному секторі України присутні фінансові дисбаланси. Щоб врегулювати проблему, потрібно залучити додаткові ресурси з джерел доходів. Новими позиками цю проблему вирішити не вдасться.
Тарифи на газ в Україні
- Міністр фінансів Сергій Марченко 14 січня сказав, що у МВФ не задоволені рішенням влади про закріплення ціни на газ для населення, тому що Україна підписала з Фондом меморандум, в якому фіксуються зобов'язання Києва створити ринок газу з ринковим формуванням ціни на паливо.
- Глава уряду Денис Шмигаль 18 січня оголосив про те, що Кабмін зафіксував граничну ціну на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн куб. м. до кінця нинішнього опалювального сезону.
- Міністр Кабінету Міністрів Олег Немчинов також уточнював, що ціна діє тільки до кінця опалювального сезону. У наступному сезоні вартість кубометра газу може зрости до 12 грн.
- Заступник Голови ВП Юлія Свідерська казала, що ціна 6,99 грн за куб. м газу дійсна до кінця березня. Пізніше ціна повинна визначатися ринковими механізмами.
- На квітень постачальники запропонували українцям газ за ціною 6,99 грн за кубічний метр. У Києві компанії ЕРУ Людям і ЕРУ Трейдинг пропонують газ за ціною 6,75 грн за куб.м. максимальні ціни запропонували компанії МарГаз і АзовГаз у Маріуполі – 8,25 і 8,75 грн.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред