Закон про віддалену роботу: до чого готуватися українцям

10 вересня 2020, 07:12
616
Експерти запевняють, що нинішня пропозиція парламентаріїв - підстраховка напередодні прийдешньої другої хвилі коронавірусу.
Дистанційна робота
Парламентарі хочуть унормувати дистанційну роботу українців / Forbes.ru

У зв'язку з пандемією, народні обранці вирішили взятися за співробітників, які працюють віддалено. До парламенту внесли законопроект 4051 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів про удосконалення правового регулювання дистанційної роботи". Главред дізнавався, що зміниться для тих, хто працює з дому, якщо законопроект ухвалять.

Дистанційну і надомну роботу пропонують розділити

Згідно з документом, депутати, посилаючись на епідемію COVID-19 і застаріле законодавство, яким регулюється віддалена робота, пропонують розділити поняття дистанційної і надомної роботи.

Надомна робота -цеформа організації праці, під час якої співробітник виконує оплачувану роботу на фіксованому робочому місці: за місцем проживання або в інших приміщеннях. При цьому співробітник має бути забезпеченим усім необхідним інвентарем для роботи.
До того ж співробітник не має права самостійно змінювати робоче місце - на це йому потрібно буде отримати згоду керівника. Крім того, свою відмову керівник повинен буде аргументувати.

відео дня

читайте такожЗаберуть житло і півзарплати: що готує українцям новий закон про борги ЖКГПід час надомної роботи на співробітників поширюється загальний режим роботи підприємства. Також надомна робота не підлягає змінам у нормуванні та оплаті праці.

У свою чергу, роботодавець зобов'язується вести облік усіх співробітників, які працюють на дому (окремо чоловіків і жінок), і вести листи робочих завдань, де будуть вказані:

  • час, відведений для виконання роботи;
  • тарифні ставки;
  • витрати співробітників і розмір компенсації;
  • утримання із заробітної плати:
  • дати виплати зарплати.

Дистанційна робота передбачає виконання своїх обов'язків у будь-якому самостійно обраному місці і співробітник персонально несе відповідальність за забезпечення для себе безпечних умов праці. У цьому випадку співробітник розподіляє робочий час на свій розсуд і на нього не поширюються правила внутрішнього розпорядку організації, яка його найняла.

Також роботодавець повинен забезпечити співробітнику на дистанційці гарантований період вільного часу для відпочинку, під час якого співробітник має право відключити засоби зв'язку.

Співробітник зможе поєднувати дистанційну роботи і роботу в звичайному режимі на місцях в приміщеннях або на території роботодавця. Згідно із законопроектом, роботодавець зобов'язаний не менше ніж за два місяці ознайомити співробітників з умовами і специфікою переведення на режим гнучкого робочого часу. Він також повинен забезпечити облік відпрацьованого часу і ефективний контроль за раціональним використанням робочого часу співробітником.

читайте такожПлатити аліменти по-новому: що змінила в законі РадаНезалежно від форми роботи, при складанні трудового договору роботодавець матиме право отримувати відомості про місце проживання або інше місце, де буде працювати співробітник. Всі документи (внутрішній трудовий розпорядок, колективний договір, локальні нормативні акти, повідомлення та інші документи) повинні бути надані в письмовій формі. У той же час, законопроектом передбачена можливість співробітника Дистанційно ознайомитися з вимогами з охорони праці за допомогою відеозв'язку.

Підстраховка перед другою хвилею коронавірусу

Зазначимо, що ідея про врегулювання правил для співробітників, які працюють віддалено, у держави виникає не вперше. Зокрема, у 2019 році Мінсоцполітики вже пропонувало до обговорення законопроект, який частково містив у собі норми законопроекту, нещодавно внесеного до парламенту. Однак до розгляду в парламенті той законопроект так і не дійшов.

На думку HR-експерта Тетяни Пашкіної, нинішня пропозиція парламентарів -підстраховка напередодні майбутньої другої хвилі коронавірусу.

"Поточна версія законопроекту дає можливості для результативних співробітників робити більший розкид робочого часу, щоб не допускати у них профвигорання і дозволити їм виконувати усі завдання в строк", - уточнила Пашкіна.

Однак ризики для співробітників все ж залишаються.

"Якщо чіплятися до слів, то виходить, що цей законопроект створює поліцейську державу, де співробітник повинен буде звітувати про те, де він знаходиться", - пояснила Пашкіна.

У той же час HR-консультант Ганна Шкумат зазначає, що дистанційна робота дозволяє роботодавцям економити на закупівлях господарчих товарів, адмністративних витратах і цей законопроект дає їм право, не питаючи співробітника, оформлювати трудовий договір на вигідних для себе умовах.

"Ризик для найманих співробітників полягає в тому, що не всі з них готові працювати з дому, тому що не у всіх є необхідні для цього умови - комусь ефективно працювати не дозволяє сімейна обстановка, наприклад, якщо діти вдома і це їм заважає".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти