Якщо Україна руйнуватиме відносини з тими країнами, у співпраці з якими вона повинна бути економічно зацікавленою, то країні загрожує незавидна доля.
Таку думку озвучив Главреду політолог, директор аналітичного центру Третій сектор Андрій Золотарьов і навів як приклад ситуацію, яка склалася навколо компаніі Мотор Січ.
За його словами, рішення щодо китайських інвесторів не було самостійним рішенням Києва – воно ухвалювалося під зовнішнім тиском.
"На Мотор Січ прийшли мисливці за технологіями в особі китайців. У світі всього дев'ять країн, що володіють технологіями виробництва літаків і авіадвигунів, і Україна завдяки своєму "колоніальному минулому" опинилася в числі цих країн. А у Китаю ресурси авіадвигунів залишають бажати кращого, у них проблеми з авіамоторобудуванням. Тому, природно, Пекін шукає можливості компенсувати цю проблему і, очевидно, розраховував на технології, які він міг би отримати на Мотор Січ", - пояснив Золотраєв.
При цьому США не потрібні конкуренти, тим більше, в особі країни, з якою Штати можуть зіткнутися і яку Вашингтон вважає геополітичним противником.
"Тому Україні в черговий раз дали по руках і сказали: "Не сміти!". Такого роду ситуації у нас вже були, зокрема, з "Турбоатомом", якому довелося розірвати контракт, який хотів укласти Іран щодо Бушерської АЕС. Тоді нам теж не дозволили укласти контракт, і це нічим не компенсувалося", - зазначив він.
Експерт додав, що Україні ніхто не компенсує витрати через розірвану співпрацю з Китаєм. При цьому в арбітражі Китай цілком може виграти, в результаті Україна зазнає збитків у розмірі декількох мільярдів доларів.
Золотарьов додав, що після втрати російського ринку відносини з Китаєм дуже важливі для України.
"Руйнування цих відносин відіб'ється на обсязі ВВП, доходах українського бюджету і на житті українців. Тож така політика схожа на "пострілу в ногу", - вважає він.
"Якщо Україна продовжить діяти так само по відношенню до своїх партнерів, то вона залишиться ні з чим, а точніше – лише з кредитами МВФ і боргами. Вона стане виконувати роль шила в руках США, яким Вашингтон буде час від часу поколювати Росію, дратуючи її. Однак це - доля геополітичного лузера, і вона є незавидною", - резюмував експерт.
читайте такожЕксперт пояснив, хто "нашептав" Києву рішення націоналізувати Мотор Січ
Санкції проти інвесторів Мотор Січі та націоналізація підприємства - про що раніше писав Главред:
- Президент України Володимир Зеленський на базі рішення РНБО 29 січня запровадив санкції проти китайських інвесторів підприємства Мотор Січ. Обмежувальні заходи розраховані на три роки.
- 15 лютого стало відомо, що інвестори Мотор Січ з КНР в рамках позову проти України щодо захисту їхніх міжнародних інвестиційних прав вимагають від Києва 3,6 млрд доларів компенсації.
- 20 лютого президент Володимир Зеленський запровадив ще одні санкції проти інвесторів з КНР. Цього разу під санкції потрапили два китайських громадянина: Ду Тао - президент Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment і Чен Хойшень, який є главою підприємства Скайрайзон Україна.
- 11 березня секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що на засіданні Ради нацбезпеки і оборони було вирішено повернути підприємство Мотор Січ " українському народу".
- 12 березня перший заступник голови парламентської фракції Слуга народу Олександр Корнієнко прокоментував ситуацію навколо рішення про націоналізацію підприємства Мотор Січ.
- За його словами, на сьогоднішній день конкретних законопроектів з цього приводу ще немає. Водночас він розраховує, що через два-три тижні буде представлений законопроект про націоналізацію Мотор Січі.
- 12 березня Пекін поставив Києву умову у відповідь на плани націоналізувати Мотор Січ.
- 20 березня стало відомо, що Шевченківський районний суд міста Києва заарештував майно та акції компанії Мотор Січ. Підприємство передали в управління державі.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред