Чому Україні вже все одно, чи добудують Північний потік-2

5 вересня 2020, 06:55
1791
Нафтогаз підписав контракт, в якому обсяги транзиту російського газу через Україну скорочені фактично до тих обсягів, які називав Путін.
Північний потік-2
Північний потік-2 знову опинився під загрозою / Reuters

Після отруєння в Росії опозиціонера Олексія Навального хімічною речовиною "Новачок", в країнах Євросоюзу, зокрема, в Німеччині раз у раз лунають заклики зупинити будівництво газопроводу Північний потік-2 .

Нагадаю, що спочатку Північний потік-2 створювався для того, щоб країни Європи не залежали від країн-транзитерів і для скорочення ризиків з транспортування газу через Україну, яка знаходиться в стадії війни.

Ми чомусь звикли дивитися на процеси тільки зі свого боку і при цьому не бажаємо бачити того, як на них дивиться Європа. Причому не обов'язково це Німеччина - в будівництві СП-2 брали участь понад 100 європейських компаній і вже заробили на цьому мільярди євро як підрядники та будівельники.

відео дня

У Німеччині є своя енергетична стратегія, яка говорить про те, що потреба в газі буде зростати і тому природний газ їм необхідний для розвитку економіки країни - чим більше буде в Німеччині природного газу, тим нижче буде вартість тепла і енергії для місцевих платників податків. І якраз платники податків хочуть закінчення будівництва СП-2 і їм глибоко фіолетово на те, що відбувається в Росії, Україні, труїть Путін Навального або Навальний труїть Путіна, і до чого тут США. Головне для них - мати в своїх будинках доступний їм газ.

читайте такожВ США зажадали зупинити Північний потік-2 через отруєння Навального При цьому всі найбільші політичні сили Німеччини завжди виступали за будівництво і експлуатацію СП-2 - проти були тільки маргінали, дрібні політсили або окремі політики, які намагалися використовувати цю тему в своїх цілях.

Але поки Ангела Меркель залишається канцлером, ніяких змін в офіційній позиції Німеччини не відбудеться і буде зроблено все, щоб завершити будівництво. Тому, швидше за все, трубу добудують - про це свідчить оголошений конкурс на споживача газу, на який вже подано велику кількість заявок. Інший результат можливий тільки в тому випадку, якщо США запропонують Німеччині конкурентну альтернативу на зразок тієї, яку Штати раніше запропонували Польщі, після чого вона змогла з чистою совістю сказати "до побачення" Газпрому і відмовилася продовжувати з ним контракт.

Незалежно від того, добудують СП-2 чи ні, для України наслідки вже настали, тому що Нафтогаз підписав контракт, в якому обсяги транзиту російського газу через Україну скорочені фактично до тих обсягів, які раніше називав Володимир Путін - тобто, не більше, 25 мільярдів кубометрів газу в рік. І контракт, який завершиться через 5 років на цих обсягах, навряд чи допоможе Україні розраховувати після на щось більше.

Якщо ж будівництво раптом заблокують, то в Європі досить бажаючих зайняти цю нішу - тоді ЄС доведеться переглянути свої плани з нарощування споживання природного газу і розвивати більш дорогі технології, щоб компенсувати цю втрату. А для Росії це буде втрата вкладених коштів і прибутку - тобто наслідки будуть такі ж, як і при заморожуванні Південного потоку.

Геннадій Рябцев , директор спеціальних проектів науково-технічного центру Психея, експерт з державної політики в паливно-енергетичному комплексі, спеціально для Главреда

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти