
Головне:
- Вживання картоплі з високим вмістом глікоалкалоїдів може викликати розлади зі шлунком
- Приготування не руйнує токсини, тому слід уникати вживання пророслої картоплі
При зберіганні картоплі варто бути уважним до зовнішніх ознак — зокрема до появи паростків або зелених плям. Саме такі зміни свідчать про підвищення рівня природного токсину, що здатен викликати розлади травлення, як зазначає видання Главред з посиланням на EatingWell.
Також раніше пояснювалося, чому в яйці бувають два жовтки і чи можна їх їсти.
"Картопля містить два види глікоалкалоїдів, обидва з яких є натуральними токсинами, званими соланіном і чаконіном, і хоча вся картопля містить ці глікоалкалоїди, їхня концентрація найбільша у вічках, зеленій шкірці та паростках", - розповідає дієтологиня Лорен Гарріс-Пінкус.
Варто зазначити, що хлорофіл, який надає шкірці зеленого відтінку, сам по собі не є шкідливим. Однак його поява сигналізує, що вміст токсичних глікоалкалоїдів в овочі перевищено - тоді картоплю краще утилізувати.
"Глікоалкалоїди спричиняють шлунково-кишкові розлади - спазми, діарею, нудоту і блювоту. Теоретично вони призводять до зниження кров'яного тиску, лихоманки, неврологічних симптомів і навіть смерті, але це трапляється надзвичайно рідко. Більшість людей просто відчують легкий шлунково-кишковий розлад", - пояснив доктор медицини та токсиколог Ендрю Столбах.

Попри рідкість летальних випадків, такі інциденти все ж траплялися. Симптоми, як правило, проявляються впродовж кількох годин, хоча іноді можуть виникати й протягом доби. У більшості випадків лікування можливе вдома.
Щоб зменшити ризик:
- Уникайте споживання картоплі з ознаками проростання чи зеленого забарвлення.
- Навіть після видалення підозрілих ділянок залишкова кількість токсинів може зберігатися.
- Приготування їжі (варіння, запікання, смаження тощо) не знешкоджує ці речовини.
"Ці натуральні хімікати не видаляються при смаженні, запіканні, приготуванні в мікрохвильовці або кип'ятінні", - застерігає Столбах. "Обрізка паростків і зеленої шкірки зменшить, але не виключить вплив".
Експерти рекомендують зберігати овоч у темному, прохолодному і сухому місці, яке добре провітрюється. Уникайте світла та високих температур — це знижує ризик утворення токсичного соланіну.
Більше цікавих новин:
- Як відмити унітаз від жовтого нальоту раз і назавжди: ШІ озвучив крутий рецепт
- "Бомби уповільненої дії": які 5 приладів треба завжди виймати з розетки
- Психологічний тест на характер: зображення визначить ваші сильні сторони
Що таке EatingWell?
EatingWell - видання, що протягом 30 років ділитися ароматними рецептами з усього світу, порадами щодо здоров’я та правильного харчування.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред