Ексголова "Укренерго" Кудрицький напередодні відставки встиг надати держгарантії фінансування фірмам, за якими стоять дуже цікаві персонажі. Серед них, зокрема, керівниця Хмельницького МСЕК Тетяна Крупа, колишній високопосадовець ФДМУ Олександр Візір та помічник Януковича, йдеться в розслідуванні "Обоз.юа".
Так, 22 серпня пресслужба "Укренерго" опублікувала повідомлення про два аукціони з придбання автоматичних резервів відновлення частоти (першій відбувся 15 серпня).
Йшлося про допоміжні потужності, які потрібні для збалансованої роботи енергосистеми, оскільки сонячні та вітрові електростанції залежать від погодних умов. За таких умов, держава фактично сплачує конкретній електростанції за те, щоб у будь-який момент вона за командою диспетчера могла ввімкнутись чи підняти виробництво електроенергії або ж навпаки його знизити.
Тодішній голова "Укренерго" Володимир Кудрицький пояснив, що на аукціонах були закуплені два види послуг. Так зване первинне регулювання (резерв підтримки частоти та виконання команди протягом 15 секунд), яке можуть здійснювати швидкі маневрові установки. Та автоматичний резерв відновлення частоти протягом 15 хвилин.
На важливості запровадження нових потужностей для балансування електроенергії у серпні 2024 року наголошував і прем'єр-міністр Денис Шмигаль в своєму виступі на Конгресі місцевої та регіональної влади у Кропивницькому.
Метою серпневих аукціонів "Укренерго" також було заявлено стимулювання інвестицій у балансуючі потужності. Саме цим пояснювались дуже привабливі умови для компаній, які зголосились інвестувати у спеціальне обладнання.
Переможці аукціону отримали фіксований у євро контракт з "Укренерго" на 5 років, з відтермінуванням початку надання послуги на один рік - тобто перші потужності мають бути готові до запуску аж у жовтні 2025 року. Такі умови знімають будь-які ризики з власників бізнесу і гарантують за державний рахунок захист їх інтересів від неочікуваних збитків.
У цих ласих тендерах перемогли дуже цікаві компанії. Перша - державна "Укргідроенерго", які дісталося найменше. А більшість коштів вирішили віддати дебютантам.
Зокрема, "Солар-Інвест" та "Енергія Поділля", які належать та афільовані з родиною керівниці Хмельницького МСЕК Тетяни Крупи та колишнім високопосадовецем ФДМУ Олександром Візіром.
Також, серед переможців - фірма "Зоннененергі" (статутний капітал 1000 грн) Христини Юшкевич, яка у 2016-2017 рр очолювала Держлісагентство, а після звільнення Кабміном поновлювалась на посаді через суд. Повідомлялось про порушення проти неї кримінальної справи НАБУ та розслідування махінацій з експортом деревини у час її керівництва.
Кілька кримінальних справ було порушено і проти Андрія Пилипенка за часів його роботи у держкомпанії "Хмельницькобленерго". Він прийшов на аукціон "Укренерго" з фірмою "Екобуденергія". Пилипенка, крім іншого, також має спільний бізнес зі згаданим вище Олександром Візіром (фірма VIB Assets), колишнім куратором енергетики у команді Ігоря Кононенка.
Проте, всі згадані посадовці - це дрібнота, у порівнянні з власником компанії-переможця "СЛАВ Груп" Едуардом Бондаренком, якого ще називають "гендиректором Януковича". Особисто Азаров колись поставив Бондаренка заступником голови Державтодору, а у 2012 році він очолив "Донбасенерго" - енергогенеруючу компанію, пов'язану із старшим сином Януковича Олександром. Бондаренко і досі на посаді, попри кримінальні справи стосовно закупівлі вугілля з шахти "Жданівська".
З представників енергетичного сектора до аукціону також долучилась партнерка Андрія Коболєва по новій фірмі ENEY (планують інвестувати в декарбонізацію енергетики), колишня співробітниця відділу енергетики посольства США в Україні Сурія Джаянті. Перемогла її фірма "Електрика Юкрейн" заснована 8 місяців тому.
Сайт expro повідомив, що "Електрика Юкрейн" має відношення до Concorde Capital Ігоря Мазепи. На перший погляд, цього не видно, але все може бути, оскільки Коболєв і Мазепа постійно демонструють дружні стосунки і взаємну підтримку у моменти арештів за обвинуваченням у корупції: саме Мазепа оголошував збір коштів на заставу для ексголови "Нафтогазу", а Коболєв написав велику статтю на підтримку Мазепи, коли його заарештували у справі про земельні ділянки на Київському морі.
Ще один газовик на аукціоні - власник "Західнадрасервіс" Зіновій Козицький з ПП "Нордік", ПП "Проект-Буд" та ТОВ "Гео-Надра-Інвест". Це - батько нинішнього голови Львівської місцевої ОДА/ОВА Максима Козицького. Нещодавно обидва потрапили у гучний скандал: Козицький-молодший проклав до готелю "Панорама Східниця" Козицького-старшого дорогу, на будівництво якої пішло 25 млн.грн. з обласного бюджету.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред