Перелом на фронті призведе до краху режиму Путіна і мафіозної війни в Росії - Яковенко

20 березня 2023, 09:00
Армія України може зайти до прикордонних областей Росії, коли буде витісняти окупаційні війська за межі своїх кордонів, вважає Ігор Яковенко.
Перелом на фронті призведе до краху режиму Путіна і мафіозної війни в Росії - Яковенко
Кремль очікує на удари по Москві і посилює ППО у своїй столиці - Яковенко / Главред

Розв'язана Росією агресивна війна проти України призвела до несподіваних для Кремля наслідків. Українці дали відсіч окупантам і тепер вже росіяни чують вибухи, будують оборонні рубежі, хаотично шукають ресурси для продовження військових дій і навіть прикривають засобами ППО Москву, куди стали долітати безпілотники. Війна в будь-який момент може перенестися на територію РФ.

В інтерв'ю Главреду російський опозиційний політик, журналіст і соціолог Ігор Яковенко розповів, чому в Москві з'являються засоби протиповітряної оборони, назвав сценарій війни в Росії і його наслідки, пояснив, чому війна проти України продовжиться навіть після виходу ЗСУ на кордони 1991 року і як війська НАТО можуть цьому запобігти, розкрив подальші плани Путіна щодо затяжної війни, роз'яснив "мирні ініціативи" Китаю і зробив прогноз про розпад РФ.

Днями російські ЗМІ повідомили про проліт над Москвою невідомих безпілотників. Видання The Insider опублікувало матеріал, в якому йшлося про те, що в деяких районах столиці РФ йде активна вирубка лісу і розгортання ППО. Як ви думаєте, Кремль таки готується до удару по Москві?

Йде війна, в якій Росія бомбить Київ і намагається його знищити. У такій ситуації Кремль не може виключати можливості нанесення удару по Москві. За логікою речей, Київ повинен так само відповідати Москві. У Кремлі чудово розуміють, що удари по Москві і військових об'єктах, яких багато в столиці, це питання можливостей України. Сьогодні у Києва такі можливості є, що вже доведено. Тому Кремль не може не готуватися до ударів по Москві.

Чи назріває паніка і розкол "еліт" в Кремлі у такій ситуації? Ми бачимо, що генерали на даному етапі переграли Пригожина з Кадировим, але ситуація на полі бою для Росії кардинальним чином не змінюється. "Великого наступу" військ РФ немає і у Москви, схоже, залишається все менше військових можливостей для війни з Україною.

Правда полягає в тому, що у Росії немає жодних можливостей для наступу. Однак у Москви є безліч можливостей для продовження війни з Україною. Це різні речі. Війна з Україною може продовжуватися ще досить довго. Очевидно, окупаційні війська не в змозі наступати. Але вони ще здатні воювати.

Паніку можна розглядати з різних ракурсів. Хтось панікує, а хтось ні. У різних колах ситуація відрізняється. Наприклад, очевидна паніка і тривожні настрої панують серед російських мільярдерів. Вони намагаються знайти способи відмазатися від санкцій і сказати, що вони не є російськими підприємцями. Ціла низка осіб вже виступила з такою заявою, вони намагаються втекти.

Крім того, є спроби деяких чиновників позбутися санкцій і виїхати з Росії.

Відчуття кінця простежується у осіб, яким нікуди бігти – насамперед серед військових, чиновників і пропагандистів, які особливо "відзначилися". Схоже, вони це відчувають, а емоції проявляються в ефірі.

Але, в цілому, режим досить стійкий. Гадаю, до його смерті ще далеко.

Як ви вважаєте, наскільки ймовірний сценарій перенесення війни в Україні на територію Росії? Чи можуть розпочатися наземні бої в прикордонних з Україною російських регіонах?

Під словами "перенесення війни на територію" Росії можна розуміти дві принципово різні речі.

У першому випадку під цим може матися на увазі наступ українських військ на РФ. У широкому сенсі сценарій або малоймовірний, або взагалі виключений. Не думаю, що у політичного і військового командування України виникнуть наміри спеціально провести вторгнення з метою захоплення будь-якої частини російської території.

Другий момент може означати бойові дії в прикордонних областях Росії, що абсолютно нормально. ЗСУ у прагненні витіснити російські окупаційні війська за межі України на російську територію можуть взяти участь у бойових діях, що передбачають захід до РФ. На війні суворо дотримуватися кордону і уникати географічних наслідків досить-таки складно.

У контексті перенесення війни на територію Росії можливий розвиток зовсім іншого сценарію. Окупаційні війська та інші збройні формування перетворять імперіалістичну на мафіозну війну на російській території. Тоді відбудеться перенесення війни в РФ без участі українських військ.

Ви говорите про протистояння з елементами громадянської війни?

Ні, це не громадянська війна. Я б не став вживати такий термін, тому що для розвитку громадянської війни в Росії відсутній дуже важливий компонент – немає громадян. Громадянська війна передбачає зіткнення політично забарвлених сил - наприклад, "червоних" і "білих".

Підкреслю, що в Росії події будуть розвиватися по-іншому. Там відбудеться мафіозна війна за територію і власність. Політичної різниці між умовними ПВК Вагнер, гвардією Кадирова і ПВК Редут, якщо вони почнуть таку битву, не буде. Різниця лише в тому, хто і до якого мафіозного угруповання належить.

Під сценарієм перенесення війни до прикордонних областей Росії я мав на увазі ведення бойових дій з боку ЗСУ з метою реалізації певний завдань. Наприклад, задля ураження будь-яких військових об'єктів, які несуть загрозу для України. Якщо перенесення війни стане можливим, як у подібній ситуації діятимуть російські регіони? Наскільки я розумію, там в них вже формується своя "територіальна оборона".

Важко передбачити. Все залежить від того, як в цілому розвиватиметься ситуація за подібного сценарію. Швидше за все, вони намагатимуться захищати свою територію і битися проти Збройних сил України. Але це до пори до часу.

Я думаю, може статися момент, коли у війні трапиться перелом, в результаті якого силовики припинять підтримувати режим, і він просто впаде. Така ситуація вже була наприкінці Першої світової війни, коли російські війська просто залишили позиції і дезертирували.

Якщо силовики припинять підтримувати режим, в Росії розпочнеться смута. У 1917 році вона почалася якраз після того, як російські війська припинили воювати, вийшли з окопів і просто втекли з поля бою. Почався Жовтневий переворот і події, які потім назвали громадянською війною. Тепер буде не громадянська, а мафіозна війна.

Зараз в Росії, на відміну від ситуації, яка була ще півроку тому, склалася певна консолідація між генералами і Путіним. Як це позначиться на діях Москви у війні проти України?

Міністерству оборони і Генеральному штабу РФ дійсно вдалося зберегти єдиноначальність. Вони відбилися і розбили Кадирова з Пригожиним, які більше не діють спільно. Апріорі цей хід з боку військових повинен сприяти ефективності військ, проте виникли проблеми.

Справа в тому, що єдиним підрозділом, який міг вести наступальні дії, був ПВК Вагнер. Сьогодні підрозділ опинився в серйозній ізоляції - його підставили і позбавили можливості набирати безкоштовну військову силу в середовищі злочинців. Також приватну військову компанію припинили забезпечувати боєприпасами на привілейованих умовах. В результаті Вагнер у своїх нестримних спробах штурмувати Бахмут втратив близько 30 тисяч осіб. Це значні втрати, які становлять 2/3 загального складу ПВК.

У підсумку ЗС РФ з одного боку вдалося зберегти єдиноначальність, а з іншого – вони втратили найбоєздатнішу частину штурмовиків, які були здатні здійснювати хоча б якісь наступальні дії. Окупація більшої частини Луганської області - "заслуга" ПВК Вагнер. Наразі, після того як ПВК опинилася в критичному становищі, наступальний потенціал російських військ фактично звівся до нуля.

Путін постарався осадити Пригожина, але той нікуди не подівся. Пригожин продовжує діяти, у нього досить великі ресурси. І це не тільки ПВК, яка сама по собі залишається досить серйозною бойовою силою, а й фінансові можливості. Гроші надходять від грабежу природних ресурсів африканських країн. У медійному полі активно працює фабрика тролів.

Загалом, у Пригожина ще досить багато ресурсів і зараз він намагається конвертувати свої можливості в політичний вплив з розрахунком виступу на політичному полі. Що буде далі – важко сказати, жодного горизонту планування у Росії немає. Але, в будь-якому випадку, Пригожин налаштований на серйозну політичну гру і забезпечення собі політичного майбутнього.

Що наразі відбувається з главою Чечні Рамзаном Кадировим? З'являються повідомлення про те, що він хворий і з часом хотів би передати владу своєму старшому синові Ахмату.

Кадиров останнім часом виглядає дуже погано, інтерв'ю вже дає, як правило, лежачи. Візит до Путіна виглядав дивно - він читав по листках паперу, на яких були надруковані якісь дуже великі літери. Було помітно, що людина не формі. Наскільки його стан здоров'я є критичним, складно сказати.

Зустріч Путіна, президента РФ з 17-річним підлітком, сином Кадирова, схожа на зустріч Путіна з 27-річним Рамзаном Кадировим, коли його після смерті батька терміново в тренувальному костюмі призвали до Кремля для розмови з Путіним. Тоді це була операція "Наступник".

Цілком можливо, місце Кадирова посяде його син Ахмат. Нікого не хвилює, що підлітку всього 17 років. Додадуть йому якогось дядька з числа чиновників, щоб за ним доглядав.

В принципі, владу клану Кадирова в Чечні можна назвати окупаційною. Самодержавна окупаційна монархія і диктатура, яка була нав'язана чеченському народу. У Чечні ніколи не було шахіншахів, падишахів чи монархів. Подібна влада - абсолютно штучне утворення, яке впаде після того як зруйнується путінський режим.

Режими Путіна і Кадирова пов'язані один з одним. Якщо впаде Кремль, то почнеться крах і кадировського режиму в Чечні. Утримати владу Кадирову можна буде тільки силою, а якщо не вийде, доведеться виїхати до якоїсь ісламської країни, де у нього хороші контакти.

Все ж хотів би уточнити про ситуацію з ППО в Москві. Наскільки я розумію, останні 20 років "еліти" і російський народ вважали Путіна "гарантом стабільності". І тут виникає ситуація, яка передбачає прямі ризики. Як подібна обстановка змінює настрої у верхівках і серед самого населення? Питання, скоріше, про те, як налаштовані "еліти".

На мій погляд, населення нічого не знає про події, які відбуваються. Для них основним є виживання – погляд в підлогу, в землю. Розвитку будь-яких особливих процесів в суспільній свідомості немає. Імовірніше, слід говорити не про суспільну свідомість, а про колективне несвідоме росіян.

Певна тривога в "верхівці" путінської мафіозної системи присутня. Але все ж вона нерівномірно розподілена серед різних людей. Побоювання, безумовно, є, проте я не став би говорити про паніку. Наразі паніки немає. Картинка в телевізорі на даний момент не вказує на панічні настрої. Можна говорити про тривожне очікування важкої поразки і серйозних змін, але поки що це не паніка.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін в період з 20 по 22 березня перебуватиме з візитом в Москві. Як ви вважаєте, з якою метою він туди поїде? Чого він вимагатиме?

Можливо, це найсерйозніше питання порядку денного. Рішення, які були ухвалені на ХХ з'їзді Комуністичної партії Китаю, стануть дуже сумними для всього світу. Китай взяв твердий курс на розвиток імперських настроїв і більш агресивної зовнішньої політики.

Я вважаю, що найбільша небезпека криється в ставці Пекіна на формування персоналістського типу правління. Китай завжди був диктатурою за колективного керівництва, в якій є лідер, але управління не є суворо персональним. Небезпека персоналістської диктатури полягає в тому, що вона, за рідкісними винятками, вироджується майже завжди.

Відносини між Китаєм і Росією сьогодні можна назвати нейтралітетом на користь Путіна. Однак це специфічний нейтралітет. Судячи зі змісту "мирного плану" КНР щодо України, можна зробити висновок, що документ аналогічного характеру могли б написати і в Москві. І його із задоволенням підтримав би Кремль, бо там немає головного пункту – виведення російських військ з України.

У нас в Україні "мирний план" Китаю називають декларацією, в якій Пекін лише виклав свою позицію щодо війни.

Звичайно, Китай видав "папір" в інтересах Путіна із закликом, мовляв, до укладення миру. Ну а який наразі мир? Якщо підписати угоду, в якій не буде чіткого пункту про попереднє виведення російських військ з території України, то це буде завершення війни на умовах Москви. Путіну тільки й мріяти залишається про такий мир - тоді він отримає можливість вести довгі перемовини і паралельно переозброювати, мобілізувати армію, створюючи передумови для нової війни. Тому позиція Пекіна є сумною.

Мене анітрохи не втішають повідомлення про можливі плани Сі Цзіньпіна провести онлайн-зустріч із Зеленським. Немає жодного предмета розмови. Цзіньпін не зможе прийняти позицію України, яка полягає в намірі воювати до виходу російської армії за межі кордону 1991 року.

Ми чуємо багато версій щодо мотивів Китаю в цій історії. Я думаю, що головний інтерес Сі Цзіньпіна - Тайвань. Глава КНР все затіяв для того, щоб влаштувати торг і прогнути Захід, який, за його логікою, повинен не перешкоджати агресивним діям Пекіна щодо Тайваню. Все інше - засоби для досягнення мети.

Китай, щоб отримати негайний бонус, може твердо заявити Заходу про те, що Пекін здатен почати підтримувати Росію. І під цим приводом виторгувати для себе умови невтручання в інтереси Китаю на Тайвані. Це єдиний приз, який міг би отримати Пекін.

Інших можливостей для реалізації своїх інтересів у Китаю поки що немає. Так, вони зараз вивісили карту з північними територіями, які в XIX столітті були захоплені Російською імперією, але навряд чи Пекіну вдасться повернути їх саме зараз (Міністерство природних ресурсів КНР офіційно розпорядилося використовувати традиційні китайські назви 8 територій, які в XIX відійшли Росії. Пекін вважає їх своїми північними територіями, які окупувала Москва - ред.).

Головне питання - чи зможе Китай втриматися від спокуси постачати зброю Росії. Якщо це станеться, війна може затягнутися на роки.

Наскільки я розумію, Китай може піти на постачання зброї Росії тільки шляхом третіх країн, але безпосередньо передавати озброєння Москві не буде через загрозу санкцій. І тут виникає питання - а які конкретно дії Пекіна можуть привести до перетину тієї самої межі?

Думаю, на це питання зараз ніхто не відповість. Зброя може постачатися як безпосередньо, так і за посередництва різних підприємств, приватних фірм або, наприклад, Білорусі. Існує величезна кількість можливостей. При цьому колективний Захід на чолі з США дуже жорстко попередив Пекін про жахливі санкції, які можуть обрушити Китай в разі постачань Росії зброї.

Ви дуже правильно сказали про межу. Що є тією межою? Постачання боєприпасів, в принципі, вже йдуть. Якщо Китай почне постачати Росії безпосередньо свої літаки - так, це буде жахливо, і призведе до серйозних санкцій проти Пекіна. Однак, що буде, якщо Москві поставлять безпілотники? Дрони у КНР дуже непогані.

Розумієте, поки що незрозуміло, де ця межа, і які дії Китаю призведуть до її перетину. Впровадження зубодроблювальних санкцій проти КНР призведе до удару і по економіці США. І питання в тому, наскільки Вашингтон буде готовий до запуску серйозних обмежень проти Пекіна.

У контексті аналізу ситуації треба не забувати про президентські вибори в США, які відбудуться в наступному році. За право представляти Республіканську партію наразі борються Дональд Трамп і Рон Десантіс, які сьогодні виступають проти надання військової допомоги Україні.

Можливо, заяви Трампа і Десантіса - лише передвиборна риторика?

Можливо.

Але, розумієте, головна мета Путіна є очевидною - затягнути війну до 2024 року, щоб вона йшла на тлі виборчої кампанії у США. На це вся надія Путіна, тому що більше йому нема на що сподіватися. Глава Кремля вірить, що підсумки президентських виборів призведуть до зниження рівня військової підтримки України.

Путін у війні все одно не переможе, але він, таким чином, хоче виграти час, щоб війна затягнулася і тривала стільки, наскільки у нього вистачить ресурсів. Підкреслюю, що ресурси у Путіна поки ще є.

Коли може закінчитися війна? Ми часто чуємо, що бойові дії повинні завершитися вже в 2023 році. Судячи з усього, терміни залежать від поточних і наступних постачань озброєнь Україні від Заходу. Водночас у нас немає розуміння, в яких обсягах наразі передається зброя і які темпи постачань будуть надалі…

Якщо Україна отримає необхідну кількість озброєнь, серед яких бойові літаки, танки, а також далекобійні ракети, то зможе здійснити весняний наступ і протягом 2023 року зачистити свою територію від окупанта. Йдеться про ідеальний сценарій, реалізація якого можлива.

Але за умови збереження Путіним своєї влади в Росії війна не припиниться навіть після звільнення Україною всіх своїх територій. Тоді відбудеться зміщення війни, а лінією фронту стане кордон 1991 року.

Щоб уникнути такого розвитку подій, Україну повинні прийняти до НАТО. Однак я не впевнений в тому, що Альянс здатний сходу в цьому році прийняти Київ до своїх лав. Для припинення війни потрібно, щоб в Україні, за лінією українсько-російського кордону, стояли війська НАТО.

Війська НАТО в Україні стануть реальним гарантом безпеки?

Так, стануть. Очевидно, що Путін - ідіот, але він мило не їсть. Зрозуміло, що з НАТО він не воюватиме.

В принципі, якщо Росія не ризикує завдавати ударів по частині ліній постачань озброєнь із Заходу, які знаходяться на території країн Альянсу, це вже сигнал про неготовність воювати з НАТО…

Наприклад, весь минулий тиждень в Росії пройшов в атмосфері величезного свята. Два російських винищувачі напали на американський безпілотник, облили його гасом, відірвали йому хвіст, і втопили в Чорному морі. Росіяни вважали це великою перемогою.

А от до цього американський бомбардувальник B-52Н політав поруч з Санкт-Петербургом. Причому це бойовий літак, який є носієм дуже серйозних ракет і здатен знищити Петербург. Але от чомусь жоден винищувач РФ не вилетів на зустріч, не облив його гасом, не відірвав хвіст і не втопив у водах Балтійського моря. Якось так от не сталося.

Тому воювати з НАТО Росія не буде. Це абсолютно виключено. І це гарна новина.

Однак є і погана новина. Я сумніваюся в тому, що в цьому році війська Альянсу підіпруть український кордон своїм військовим контингентом і озброєннями. Блок дотримується позиції, згідно з якою жоден солдат НАТО не повинен постраждати в цій війні.

На даний момент ситуація є невизначеною. Головне - спробувати закінчити поточну фазу війни, яка йде на території України, цього року. Я не кажу про всю війну в цілому. Завершення нинішнього етапу залежить від постачань зброї. Готовність України захищатися до останнього, демонструвати вишкіл і бойову злагодженість – це константа. Змінною є процес постачань зброї, і тут можуть бути свої варіанти.

Отже, після виходу ЗСУ на кордони 1991 року настане наступний етап війни Росії проти України? Прикордонні регіони України будуть під постійною загрозою ракетних ударів з боку російських військ?

Так, такий варіант подій можливий в тому випадку, якщо Путіну вдасться зберегти владу в Росії.

Але існує й інший сценарій.

В результаті тяжкої поразки у війні і важкої травми, яку, безумовно, в такому випадку будуть переживати в Росії патріотична громадськість, чиновники, і, перш за все силовики, Путін може втратити підтримку свого силового блоку.

І тоді настане смута. Росія це вже проходила в XVII столітті і в інші часи, оскільки смута – постійне існування російського суспільства. І тоді розпад Росії стане неминучим - як це сталося з Радянським Союзом.

Всі імперії розпадаються. Росія затрималася на поверхні землі як, мабуть, остання імперія агресивного типу, яка прагне набувати територій, розширюватися і посилювати внутрішньополітичний режим.

Розпад Росії залежить від результату війни проти України?

Розпад Росії залежить від того, наскільки важкої поразки завдасть їй Україна.

Розвал Російської імперії в 1917 році став результатом фактичної поразки в Першій світовій війні. До важкої смути ХХ століття призвела скандальна поразка в Японській війні. Смута XVII століття стала підсумком поразки Росії в Лівонській війні.

Важка поразка у війні викликає в Росії смуту. Це закономірна історія. Я анітрохи не сумніваюся, що смути пов'язані з тяжкістю поразки. Якщо поразка буде важкою, то Росія зіткнеться зі смутою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти