Топ-5 фраз, яких треба уникати: психологи сказали, як підтримати військового у листуванні

27 вересня 2024, 18:15оновлено 30 вересня, 15:36
2189
Є низка тем, які потрібно обходити стороною, адже у розмові з військовослужбовцями вони є неприйнятними.
Украинские военные
Психологи сказали, як підтримати військового у листуванні/ колаж: Главред, фото: УНІАН, Командування об'єднаних сил ЗСУ

Рідні, друзі та знайомі українських військових нерідко можуть відчувати спантеличення і зніяковіння у розмові з воїнами, які захищають нас від російських окупантів. Адже через російську агресію наші захисники змушені перебувати в інших умовах, ніж ми, і не кожен з нас знає точно, як підтримати військового у листуванні або під час особистої зустрічі.

Радимо також прочитати матеріал: Весільний подарунок бабусі для внучки "підірвав" мережу: що вона подарувала

Психологиня Любава Казмірчук, яка працює з нашими захисниками із 2018 року, розповіла в коментарі "Суспільне Луцьк", як правильно спілкуватися з військовими.

Вона наголосила, що важливо вміти слухати військового, який хоче щось розповісти, але не варто тиснути на нього і розпитувати, якщо він не хоче щось згадувати і про щось говорити.

"Якщо військовий або ветеран ділиться тим, що пережив, як би нам легко чи важко не було, дуже важливо направду це витримувати і вислуховувати, тому що це дозволяє побудувати контакт довіри, це дозволяє бути безпечною людиною для цього військового", - зазначила психологиня.

За її словами, є інша сторона медалі, коли військові з позиції турботи про своїх рідних не розповідають, де вони були і що пережили. У такому разі не потрібно на людину тиснути і допитуватися у неї.

Також не варто акцентувати на змінах, які відбулися в людині під час несення військової служби. Наприклад, не варто казати фрази "Ти таким не був раніше", тому що це буде підкреслювати негативні моменти, і це буде погано впливати на стосунки.

Неправильна комунікація з військовим може призвести до самоізоляції, до проблем з поверненням в суспільство, можуть виникнути проблеми з контактом у сім’ї і з довірою. Також є ризик розвитку посттравматичних стресових розладів.

"Тому що контакт з іншою людиною, якщо він безпечний – це одна з найбазовіших речей, які дозволяють подолати наслідки психотравми", - наголосила психологиня.

Також вона наголосила, що потрібно бути щирими, якщо ми не знаємо, як відповісти військовому, і чесно сказати про це.

"Буває, що впадаємо у ступор, коли нам щось пише військовий чи ветеран, ми не знаємо, що відповісти, і мовчимо. Це не добре. Тут важливо бути щирим і сказати: "Ти знаєш, я не знаю, що тобі відповісти. Але я з тобою, я поруч". Тобто ми словесно даємо розуміння, що ми є одне в одного. Ми можемо дякувати за те, що військовий або ветеран ділиться з нами тим чи іншим. Але точно не казати, що "Я тебе розумію", якщо у нас за плечима немає бойового досвіду. Також важливий перший крок – це не боятися, розуміти, що в людині будуть зміни від бойового досвіду. Але коли ми не маємо страху, то нам легше спілкуватися", - розповіла психологиня.

Дивіться відео про те, як правильно спілкуватися з військовими:

Топ фраз, які не можна казати військовим

Військовий психолог Андрій Козінчук у "Сніданку з 1+1" назвав топ фраз, які не можна казати військовим.

1. "Чи ти вбивав?"

За словами психолога, це одна з фраз, яка обурює військових.

2. "Росіяни не вміють воювати" тощо

Не варто використовувати фрази, які знецінюють противника: "Та вони там дебіли і чмоні", "Росіяни не вміють воювати". У своїй лексиці, звісно, не треба возвеличувати ворога, але потрібно розуміти, хто це. Адже виставляння ворога слабким і нікчемним знецінює важку боротьбу, яку проводять українські військові проти окупантів.

3. "Розкажи щось цікаве з війни"

4. "Ми за тебе хвилюємося"

"Коли розказують, що "Ми за тебе так хвилюємося", то мені здається, що я погано воюю або я щось не вмію робити, що ви за мене усі так хвилюєтеся. І ось ці фрази, що "Ми за тебе так хвилюємося, сонечко, янгола охоронця тобі"… От "сонечки" і "котики" – це дуже сильно дратує. Ось ці фрази, у яких, здавалося б, нічого поганого немає, але вони можуть видозмінено сприйматися для військових", - пояснив психолог.

5. "А коли закінчиться війна?"

Ця фраза, за словами психолога, входить у топ-3 фраз, які не варто вживати у розмові з військовими.

"Це коли після "Привіт! Радий тебе бачити" потім кажуть: "Ну, давай, коли вже закінчиться війна?". І ти усвідомлюєш, що мабуть у їхній голові є уявлення, що нам сказали: "Доброго дня, панове солдати і офіцери. Доводжу до вашого відома графік війни", і ми нібито всі домовилися про це не говорити. Чому ми не любимо фразу "Коли закінчиться війна?", бо ми не можемо сказати, коли. Бо це залежить від великої кількості факторів", - пояснив Козінчук.

Как поддержать военного инфографика
Як підтримати військового/ Інфографіка: Главред

Дивіться відео про те, як правильно розмовляти з військовими:

Що відомо про "Сніданок з 1+1"

"Сніданок з 1+1" — ранкове шоу телеканалу 1+1 виробництва 1+1 Media. Програма триває три години і є найдовшим в Україні ранковим шоу у прямому ефірі. "Сніданок з 1+1" подає новини, розваги, корисні поради та інтерв'ю з цікавими гостями у прямому ефірі. Програма містить декілька ранкових випусків ТСН, повідомляє Вікіпедія.

"Сніданок з 1+1" має власну музичну студію, тому в програмі звучить жива музика. На YouTube канал "Сніданку з 1+1" підписано понад 500 тисяч користувачів.

Вас також може зацікавити:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти