
Ви дізнаєтесь:
- Як виникла назва Закарпаття
- Чому область не назвали Ужгородською
В Україні є дві області, які помітно відрізняються назвами від обласних центрів - це Волинська та Закарпатська. Наприклад, друга з них мала б, згідно з логікою назв інших областей, бути Ужгородською.
Главред дізнався, що насправді є логічне пояснення, чому це не так. Відповідь криється в історичних особливостях регіону. Про це в книзі "Брама Європи" розповів український історик Сергій Плохій.
"Закарпаття - це регіон із глибокою багатокультурною спадщиною, який упродовж століть належав до різних держав: Угорського королівства, Австро-Угорщини, Чехословаччини, Карпатської України, СРСР", - наголосив він.
За словами історика, саме назва Закарпаття виникла як географічне означення "землі за Карпатами" з точки зору Великої України.
На відміну від інших областей, де назва пов’язана з головним містом, у випадку з Закарпаттям регіон мав сильну ідентичність ще до утвердження Ужгорода як адміністративного центру.
Наприклад, у складі Чехословаччини цей регіон офіційно називався Підкарпатська Русь, що свідчить про те, що історично саме географічне розташування, а не центр управління, було визначальним у назві регіону.
Читайте також:
- Звідки насправді взялися українці: історик вразила маловідомими фактами
- Не просто ромбики з червоною ниткою: що означають орнаменти на вишиванках
- "Іду на ви" — звідки фраза і як вона стала символом мужності українського воїна
Хто такий Сергій Плохій?
Сергій Миколайович Плохій (нар. 23 травня 1957) — український та американський історик, професор кафедри української історії в Гарвардському університеті, де він також займає посаду директора Гарвардського українського наукового інституту. Один з провідних спеціалістів з історії Східної Європи. Член Українського ПЕН. Є членом наукової ради "Українського історичного журналу". Живе й працює у США, пише Вікіпедія.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред