
Про що йдеться у матеріалі:
- Хто такий Грушевський в історії України
- Що заснував Грушевський
- Що зробив для України Грушевський
Усього три слова стали історичним викликом імперській Росії. Саме так український історик і політичний діяч Михайло Грушевський заклав фундамент української ідентичності. Про це у відео на YouTube розповів український історик Олександр Алфьоров, який акцентує увагу на вирішальній ролі назви головної праці Грушевського — "Історія України-Руси".
Саме ці три слова, за словами експерта, змінили весь дискурс навколо походження та сутності української нації.
Главред з'ясував, як Грушевський переміг російський імперський дискурс.
"Всього трьома словами Грушевський змінив повністю історію України. Він продемонстрував, що історія України – це історія Руси. Ніяких там великоросійських історій, Московська Русь, Новгородська. Ні, історія України – це Русь", — пояснює Олександр Алфьоров.
Історик підкреслює, що Грушевський, попри наукову спадщину, що охоплює тисячі сторінок, зробив найсильнішу заяву не трактатом, а саме назвою.
"Навіть маючи тисячі сторінок наукових історичних праць… Михайло Грушевський перегорнув всю історію України трьома словами", - сказав він.
Чому Грушевського вважають батьком української історії
До праці Грушевського імперська і радянська історіографія намагалася представити Київську Русь як праматір виключно російської державності. Назва "Історія України-Руси" стала не лише науковою, а й політичною заявою: "Русь" — це історія українських земель, а не московських". Це дозволило українцям претендувати на спадщину Київської Русі як на свою автентичну, а не позичену.
Дивіться відео про те, які слова Грушевського змінили історію України:
"Грушевський, який розташований у нас на 50 гривнях, був відомим істориком, громадсько-політичним діячем… Але його найбільший внесок – це не лише тризуб, як герб, а оці три слова", — додає Алфьоров.
Нагадаємо, Михайло Грушевський був головою Центральної Ради УНР у 1917–1918 роках, а також ініціатором прийняття Тризуба як державного символу. Але саме його інтерпретація української історії — через Русь, а не Московію, — стала ідеологічним каркасом для відновлення незалежної України.
Вам також може бути цікаво:
- Бачили всі, але причину знають одиниці: хто та чому стукає по колесах поїзда
- Cкільки можна зберігати м'ясо в морозилці: правда, яку не кажуть на етикетці
- Популярний міф зруйновано: дешевше купити картоплю чи вирощувати, пояснення здивує
Хто такий Олександр Алфьоров
Олександр Анатолійович Алфьоров — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Автор понад 100 наукових статей; автор та співавтор книг, передає Вікіпедія.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред