
Ви дізнаєтеся:
- Що означають візерунки вишиванки
- Чим відрізняються вишиванки в різних регіонах України
Вишиванка – це шедевр народного мистецтва, що ввібрав у себе вікові традиції, історію та душу українського народу. Кожна нитка має своє особливе значення. Главред вирішив розібратися, що означають візерунки на вишиванці.
Зазвичай День вишиванки в Україні відзначають в третій четвер травня. Та мало хто справді задумувався, який сенс приховує орнамент.
Старша наукова співробітниця відділу народного мистецтва Інституту народознавства НАН України, кандидат мистецтвознавства Тетяна Куцир у коментарі УНІАН розповіла, що кожен український регіон має свій орнамент вишиванки.
Наприклад, на півночі України вишивка ніби імітує ткацтво, тобто є локальні смуги візерунків, зокрема, ромбів. Інколи навіть важко зрозуміти, - сорочка ткана чи вишита.
На північно-східній частині сорочки вишивають білим по білому. Для сходу також властива вишивка білим по білому.
У західному регіоні України часто зустрічається вишивка вовняними нитками, а також особливий тип оздоблення — вишивка по брижах, тобто нанесення візерунків на дрібні складки тканини.
На півдні сорочки мали двосторонню вишивку.
Що означають візерунки вишиванки
За словами науковиці, вишивка завжди мала оберегову функцію. Тобто просто нанесений голкою на тканину стібок червоною чи іншою ниткою вже виконував функцію оберега.
В основі більшості українських орнаментів на вишиванках є ромб. За словами вченого Бориса Рибакова, цей символ походить з Трипілля та символізує поле.
Зараз складно точно визначити значення орнаментів на вишиванках.
Ще наприкінці 19 століття етнографи зафіксували, що ці візерунки мали важливий сенс, але майстри його вже не пам’ятали. Тому точне значення окремих візерунків залишається невідомим.
Інші новини:
- Скільки мов знав Іван Франко: цифри здивують багатьох
- Звідки насправді взялися українці: історик вразила маловідомими фактами
- Люди живуть до 100 років і не хворіють: в Україні знайшли унікальне село
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред