Зовсім скоро в Україні і всьому світі почнеться низка зимових церковних свят. Одним із таких буде День святої Варвари або, як його ще називають – День великомучениці Варвари.
Легенда про Святу Варвару: історія свята
Легенда свідчить, що Варвара була дочкою купця Діоскура і жила на початку III століття в стародавньому місті Нікомедії (сучасна Туреччина). Діоскур був ворогом християнства, тому Варвара була вихована в дусі еллінізму – поклонінні грецьким божествам. Батько Варвари настільки боявся впливу навколишнього світу на дочку, що замкнув її у вежі.
Варвара за допомогою одного зі слуг, який був таємним християнином, прийняла християнство, про що незабаром дізнався батько. Діоскур не зміг впоратися зі "зрадою" дочки і віддав її на розправу голові міста. Незважаючи на муки тортурами, Варвара не відреклася від Христа і була засуджена до смерті. Власний батько мечем відсік їй голову і в той же час загинув на місці від блискавки, посланої з небес.
У ранніх християнських традиціях особистість Варвари не згадувалася, тому історія її існування ставиться під сумнів. Відомо, що слова про Святу Варвару вперше були знайдені в документах, що датуються VII століттям.
У православній, католицькій та інших церквах Варвару шанують як святу-великомученицю з IX століття.
Ікона святої Варвари
На іконах де зображена Варвара, великомученицю можна побачити з чашею в руці. Згідно з переказами перед своєю смертю дівчина попросила у Бога, щоб всі, хто коли-небудь будуть згадувати її муки і просити про допомогу – були позбавлені від смерті без причастя. Прохання Варвари Господь прийняв, тому на всіх іконах свята зображена з чашею причастя в руці.
Варвара - покровителька шахтарів
Вважається, що до святої Варвари в молитвах звертаються за порятунком від раптової смерті без покаяння. Як правило, своєю захисницею великомученицю вважають шахтарі і всі, хто працює під землею.
Дата свята і іменини Варвари
День святої Варвари відзначають у грудні:
- 4 грудня – за католицьким календарем
- 17 грудня – за православним календарем
Іменини Варвари відзначають п'ять разів на рік: 17 грудня, 11 січня, 7 березня, 5 квітня і 18 липня.
Вам може бути цікаво:
- Введення в храм Пресвятої Богородиці - теплі привітання і зворушливі листівки на 4 грудня
- День банківського працівника 2023: сердечні вітання, милі листівки
- День юриста 2023: найкращі листівки та найкрутіші привітання
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред