
З 1 червня 2025 року в Україні набирає чинності низка змін, які можуть вплинути на повсякденне життя громадян. Серед ключових нововведень — обмеження на перекази з картки на картку, оновлені правила техогляду, коливання валютного курсу та зміни у правилах мобілізації. Главред дізнавався, чого очікувати українцям у червні. Главред дізнавався, чого чекати українцям у червні.
Ліміт на переказ коштів – яким він буде з 1 червня
З 1 червня в Україні знову зʼявляться ліміти на перекази з картки на картку. Однак, на відміну від лімітів, які діяли 3 1 лютого по 1 квітня, тепер для клієнтів "середнім" та "низьким" рівнями ризику вони зменшаться зі 150 до 100 тисяч гривень на місяць. Водночас клієнти високого ризику зможуть переказувати до 50 тис. гривень на місяць.
Рішення спричинене підписаним меморандумом банків "Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг", згідно з яким обмеження охоплюють усі перекази, включно з тими, що здійснюються через IBAN.
Обмеження не стосуватимуться осіб з підтвердженими джерелами доходів, волонтерів та благодійних організацій, а також клієнтів, що здійснюють перекази між власними рахунками в одному банку.
Щоб підвищити ліміт переказів, клієнти мають надати банку документи, що підтверджують доходи.
А саме:
- довідки ОК5 або ОК7;
- податкова декларація;
- зарплатні документи;
- підтвердження виплат від держави;
- документи членів родини чи про волонтерську діяльність.
Курс долара у червні – чого чекати
Як розповів у коментарі Главреду кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський, через ризики нового спалаху тарифної війни між США та Китаєм залишається і ризик зниження курсу долара.
"Попит на валюту в Україні в травні виріс порівняно з квітнем. В середньому за тиждень НБУ продає на міжбанку 670 млн доларів, але це значно менше, ніж на початку року. Станом на 1 травня валютні резерви НБУ досягли 46,7 млрд доларів. За квітень вони зросли на 4,3 млрд доларів. Зростання відбулося за рахунок залучення міжнародних позик та розміщення ОВДП. Всього було залучено 6,3 млрд доларів, зокрема 4,9 млрд доларів від ЄС. В травні обсяги залучення коштів будуть значно нижчими, тому відбудеться певне скорочення валютних резервів. Ситуація, порівняно з попередніми місяцями, не змінюється. НБУ має достатньо коштів для забезпечення стабільного курсу гривні", - зазначив експерт.
На думку економіста, незважаючи на те, що в Держбюджеті на 2025 рік закладено середньорічний курс долара на рівні 45 грн. за долар, Нацбанк не поспішає девальвувати гривню до відповідної позначки.
"Можливо, восени він все-таки піде на зниження курсу гривні, інакше є ризик невиконання плану забюджетними доходами. Але, можливо, Нацбанк вирішить підтримувати стабільним валютний курс та не піде на девальвацію. Головним ризиком для стабільності гривні залишається війна. Продовжуються активні бойові дії, руйнування підприємств та інфраструктури. Це негативно позначається на економіці, стримує відновлення. Залишається великим дефіцит зовнішньої торгівлі, який призводить до значного попиту на валюту. В червні курс гривні буде мало відрізнятися від травневих показників. Гривня буде коливатися на рівні 41,2 - 42,5 грн. за долар, курс євро 46,0 - 48,0 грн. за долар", - переконаний Хмелевський.
Хто такий Олександр Хмелевський?
Олександр Хмелевський - незалежний експерт з питань економіки.
Закінчив Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка за спеціальністю "політична економія". Кандидат економічних наук, Інститут економіки НАН України.
Працював у банківській та інвестиційній сфері. Пройшов шлях від економіста до заступника голови правління великого системного банку.
Торговельний безвіз з ЄС скасують – що зміниться
5 червня завершується дія автономних торговельних заходів (АТМ) – так званого торгового безвізу з ЄС, які передбачають одностороннє скасування мит на українську сільськогосподарську продукцію.
За даними міністерства економіки, скасування торгового безвізу з ЄС обійдеться українським експортерам втратою 2,9 млрд євро на рік. Найбільше припинення торговельних преференцій позначиться на доходах експортерів кукурудзи, пшениці, мʼяса птиці та цукру.
Як заявляв торговий представник України Тарас Качка, домовленість про скасування мит була досягнута ще минулого року, натомість Європейська Комісія проведе з Україною перегляд за ст. 29 угоди України та ЄС про поглиблену і всеохопну зону вільної торгівлі для того, щоб збільшити доступ українських товарів на ринок ЄС і європейських – на ринок України.
"І якщо з автономними торговими заходами все сталося, як Єврокомісія і запланувала, то із 29 статтею поки що ми трішки пригальмувалися через низку зовнішніх різних обставин. Але сподіваюся, що ми це рішення знайдемо досить швидко. Якщо не до 6 червня, то максимально швидко після 6 червня…І принаймні на час, поки ми будемо домовлятися щодо нових параметрів лібералізації торгівлі цими товарами, які вже були повністю лібералізовані, в нас не буде проблем з доступом на ринок Європейського Союзу", – додав Качка.
На його думку, за 2023-2024 роки Україна та ЄС знайшли баланс торгівлі, і Україна прагне залишити торговельний баланс із країнами Європи принаймні на поточному рівні.
Ціни на продукти – якими вони будуть у червні
Найбільше у червні, як зазначають опитані Главредом експерти, додаватимуть у ціні хлібопекарські вироби. Зокрема, збережеться тенденція до зростання вартості на рівні 1,5-2%, яка присутня вже кілька місяців поспіль.
"З початку року ціна на пшеницю 2 класу в середньому зросла на 12-15%, сягнувши позначки у 10200 грн/т, пшениця 3 класу додала в ціні 15,0% і вартує вже майже 10000 грн/т. Значно подорожчало жито – в середньому на 35-40%. Його ціна вже перевищує 11000 грн/т. Позитиву надає ситуація з пальним, яке за останній місяць трохи впало в ціні. Дизельне пальне подешевшало до 53,67 грн/л (-2,3%), скраплений газ для автомобілів – до 35,65 грн/л (-3,1%), бензин в середньому - майже на 2%. За прогнозними оцінками, очікується подальше поступове зростання середньої ціни на хлібобулочні вироби. Протягом червня 2025 року хліб може додати в ціні ще 1,5-3%", - розповіла Главреду головна наукової співробітниця відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Світлана Черемісіна.
Що таке Інститут аграрної економіки
Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки"— це науково-дослідна установа, яка займається дослідженнями в галузі економіки сільського господарства, агропромислового комплексу та розвитку сільських територій.
Підпорядковується Національній академії аграрних наук України (НААН).
Також, за словами експертів, в останній декаді травня порівняно з ситуацією на початку місяця спостерігається коливання роздрібних цін на основні види м’яса, однак у червні 2025 року роздрібні ціни на основні види м’яса – яловичину, свинину і курятину – не зміняться і залишаться на нинішньому рівні.
Водночас, на думку головного наукового співробітника відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Інни Сало, на формування цін на овочеві істотно вплинули обсяги постачання, вартість зберігання та транспортування, підвищені тарифи на електроенергію для промислових виробників, а також ціни на пальне.
"У червні 2025 року очікується незначне здешевшання овочів – до 7 % проти травневих цін. З розширенням пропозиції тепличних овочів найбільш помітно можуть знизитися ціни на цибулю ріпчасту та капусту білокачанну. Середня ціна на картоплю може знизитися до 30 грн/кг (-15,6 %), що, звісно, залежатиме від обсягів постачання, умов зберігання та логістики. Окремі види тепличних салатних овочів дещо здешевшали через розширення обсягів постачання та стабільний споживчий попит… Водночас додали в ціні огірки колючі – до 106,30 грн/кг (+33,0 %), огірки короткоплідні – до 82,90 грн/кг (+3,9%), а також огірки гладкі – до 80,90 грн/кг (+1,6%). Це пов’язано, перш за все, з ймовірним подовженням терміну отримання товарної пропозиції від нового урожаю овочів відкритого ґрунту через несприятливі погодні умови", – уточнює науковиця. І додає, що у червні 2025 року ціни на салатні овочі можуть знизитися порівняно з нинішніми до 10 %.
Техогляд в Україні – що чекає автомобілістів з 1 червня
З 19 травня 2025 року в Україні набули чинності нові правила проведення обов’язкового технічного контролю транспортних засобів. Головне нововведення — обов’язкова відеофіксація всього процесу техогляду та розширені вимоги до фотозйомки з усіх боків автомобіля, включно зі світловими приладами.
Ще одне нововведення — можливість фотографувати не лише одометр, а й тахограф (якщо він є). В такому випадку обов’язково додаються знімки ввімкненого тахографа та таблички перевірки його адаптації.
Для навчальних автомобілів опис, навпаки, спростили: відтепер не потрібно вказувати кожен елемент управління окремо — достатньо вказати додаткові педалі та дзеркала для інструктора.
Також новації стосуватимуться додаткової перевірки автобусів, які планується використовувати на маршрутах загального користування — міських, приміських, міжміських та міжнародних. Її можуть робити за вимогою замовника.
З 1 червня зросте вартість проходження техогляду:
- для легкових і вантажних авто до 3,5 тон вартість зросте з 1050 до 1700 грн;
- для автобусів та вантажівок понад 3,5 тон — з 1500 до 2300 грн;
- для причепів і мотоциклів — зростання до 2300 грн залежно від категорії.
Також подорожчає й послуга внесення відмітки міжнародного сертифіката техогляду — з 300 до 500 грн.
Зростуть ціни і на послуги, пов’язані з тахографами. Наприклад, перевірка й адаптація цифрових тахографів коштуватиме вже 1600 грн (було 1200). Зчитування даних з карток водія — 150 грн (було 100), а зчитування з самих тахографів — 300 грн (було 250).
Мобілізація ВПО – що змінюється у червні
З 1 червня 2025 року в Україні починає діяти оновлений порядок мобілізації, який стосується внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Зокрема, у зв’язку з воєнним станом уряд активізує військову підготовку та уніфікує вимоги до всіх категорій громадян, включно з переселенцями.
Відповідно до законодавства, усі внутрішньо переміщені особи зобов’язані повідомляти про зміну місця проживання до відповідного структурного підрозділу з питань соцзахисту за новим місцем проживання протягом 10 днів з моменту прибуття. Якщо ВПО вирішує повернутись до покинутого місця проживання, то вона має попередити про це той самий орган не пізніше ніж за 3 дні до виїзду. І навіть якщо внаслідок переїзду були втрачені документи, це не звільняє від обов’язку з’явитись до територіального центру комплектування (ТЦК) – неприбуття розцінюється як порушення законодавства.
Також до 5 червня військовозобов'язані зі статусом обмежено придатних, які досягли 25 років, мають пройти повторну військово-лікарську комісію (ВЛК). Отримати направлення можна самостійно через додаток "Резерв+".
Якщо військовозобов’язаний, визнаний обмежено придатним, не пройде повторну ВЛК до 6 червня 2025 року, його оголосять в розшук через порушення правил військового обліку. Йому загрожуватиме відповідальність у вигляді штрафу від 17 тисяч гривень.
3G-інтернет у Києві припинить роботу
З 24 червня після опівночі мобільний оператор Київстар припиняє підтримку мережі 3G у Києві. Замість неї працюватиме сучасніша та швидша технологія 4G.
Як пояснили у компанії, процес оновлення мережі здійснюється поступово. Раніше компанія вже відмовилась від 3G у Закарпатській та Полтавській областях. Тепер черга дійшла до столиці.
Від абонентів, які ще не перейшли на новішу технологію зв’язку, потрібно лише одне — увімкнути її на своєму смартфоні. Якщо SIM-картка не підтримує технологію, її можна замінити на USIM (додаткова плата не знімається, а поточний номер зберігається) у всіх магазинах мобільного оператора.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред