Небезпечні тенета маніпуляцій: як не попасти і розпізнавати прихований вплив

11 листопада 2024, 16:18оновлено 12 листопада, 15:32
3848
Основна мета маніпуляції — отримати контроль над іншими.
Манипуляция
Як розпізнати і протидіяти маніпуляціям / Колаж: Главред, фото ua.depositphotos.com

Коротко:

  • Як розпізнавати та протидіяти маніпуляціям
  • Які є форми та види прихованого впливу

Відчуття дискомфорту в стосунках, де присутній тиск, контроль або сумніви у власних переконаннях, може бути ознакою маніпуляції. Як її розпізнавати та відстоювати свої права та власне "Я" розповідає видання Тіme.

Іноді наше несвідоме шепоче нам прямо у вухо, що в близьких відносинах або випадкових зустрічах щось не так, просто треба навчитися його чути, розказує Главред.

відео дня

До речі, експерти також поділились психологічним трюком, як лінощі можуть бути корисними, адже байдикування стає трендом та робить вас продуктивнішим.

Що таке маніпуляція?

Маніпуляція — це психологічний метод впливу, який використовують люди, нездатні відкрито висловлювати свої бажання й потреби. Основна мета маніпуляції — отримати контроль над іншими. Це може проявлятися в різних формах, від нав'язливого продавця до агресивного партнера.

Як зрозуміти, що поставлене прагматичне завдання досягнуло своїх цілей? Маніпулювання вдалось у той момент, коли особа, для якої ця пастка була приготовлена, починає щиро думати, що нечесно нав’язані їй істини – це чиста правда. Жертва вважає продиктовані думки своїми власними.

Маніпулювати можна двома способами:

  • свідомо, коли ми чітко зуміємо, для чого використовуємо маніпуляційні прийоми
  • підсвідомо, коли мимоволі впливаємо на інших людей.

Однак жоден з цих способів не позбавляє нас відповідальності. Для того, щоб спілкуватися з іншими прозоро,необхідно навчитися визначати маніпуляційні капкани, оминати та не ставити їх.

Прояви страху, обов'язку та провини

Маніпуляція часто тримається на трьох почуттях — страху, обов’язку і провині. Це змушує робити те, чого ви не хочете, або відчувати себе зобов’язаними чи винними через відмову. Маніпулятори можуть поводитись як "агресори", які залякують і пригнічують, або як "жертви", що викликають співчуття та відповідальність за їхній стан.

В транзактному аналізі існує така психосоціальна модель людської взаємодії, як драматичний трикутник Карпмана. Трикутник дійових осіб в драмі, як описав Карпман, включає в себе ролі переслідувачів, жертви і рятівників.

Ці ролі не завжди використовуються щиро для розв'язання наявних проблем, а навпаки, вони часто вплітаються гнучко та перемикаються між собою, щоб задовольнити неусвідомлені егоїстичні цілі, що призводить до саморуйнування та шкоди. В таких драматичних сценаріях герої можуть залишатися з відчуттям виправдання і задоволення, але сама проблема,зазвичай, залишається невирішеною або отримує лише часткове вирішення.

Сумніви в собі

Типовий прийом маніпуляції — так званий газлайтинг, який змушує сумніватися у власній реальності, спогадах і правильності своїх вчинків. Маніпулятор може спотворювати сказане, звинувачувати вас у тому, чого ви не робили, і створювати відчуття провини за вигадані помилки, що підриває впевненість у собі.

Послуги з "умовами"

Маніпуляція може мати приховані вимоги. Наприклад, людина, яка виглядає як доброзичлива і готова допомогти, може розраховувати на відповідну послугу, навіть якщо цього спочатку не було обговорено. Якщо ви не відповідаєте її очікуванням, вона може дорікнути вам за невдячність.

Прийоми "малих" і "великих" прохань

Часто маніпулятори починають із маленького прохання, яке легко виконати, але поступово збільшують вимоги. Інший прийом — початкове велике прохання, яке викликає відмову, після чого слідує менше, більш прийнятне прохання, яке вже легше погодитися виконати.

Як протидіяти маніпуляціям?

Для захисту від маніпуляцій варто визначити ситуацію і реагувати відповідно. Якщо ситуація токсична або небезпечна, доцільно звернутися за допомогою до психологів чи спеціалізованих організацій.

У більш легких випадках важливо дотримуватися дистанції, не дозволяти маніпуляціям впливати на ваші емоції, а також встановлювати чіткі особисті межі. Для прийняття важливих рішень корисно взяти паузу, щоб обміркувати ситуацію й уникнути тиску.

Саме тому варто включати критичне мислення, яке дозволяє аналізувати та формулювати правильні висновки, раціонально підходити до будь-якої ситуації. Якщо школярів ще з першого класу вчать правильно писати та читати, розповідаючи, що таке грамота, то власну протидію маніпуляціям та відстоювання кордонів варто розвивати самотужки.

Читайте також:

Газлайтинг та його методи

Газлайтинг або ґазлайтинґ (англ. gaslighting) — форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам'ять та розсудливість.

Існує багато методів, як пише Вікіпедія, які використовують доволі часто:

  1. Утримання. Аб'юзер удає, що не розуміє думку жертви. Вони відмовляються слухати те, що скаже людина, якою вони маніпулюють. Кривдник також може звинувачувати жертву у тому, що це вона викручує факти.
  2. Заперечення фактів. Маніпулятор ставить під сумнів пам'ять жертви, попри те, що жертва все правильно запам'ятала. Кривдники кажуть, що цього не було, хоча людина точно знає, що це сталося.
  3. Блокування та відволікання. Кривдник вирішує, які теми є "хорошими" для розмови. Аб'юзер буде переводити розмову з теми на тему та повністю контролювати розмову. Ця людина може сказати жертві, що вона говорить не по темі, або занадто багато скаржиться.
  4. Знецінення почуттів і емоцій. Кривдник змушує жертву повірити, що її думки чи потреби не є важливими та що вона є просто надто чутливою. Це словесний аб'юз, який принижує, применшує важливість почуттів, думок та досвіду.
  5. Забування та заперечення. Кривдник вдає, що забуває те, що насправді сталося. Він може заперечувати наявність обіцянок з його боку або відкладати їх виконання, хоча вони можуть бути важливими для жертви. Хоча таке невиконання обіцянок може статись у всіх, у газлайтерів такі ситуації відбуваються на постійній основі та за відсутності на те важливих причин. Вони можуть вигадувати, або створювати штучні бар'єри, щоб дозволити собі заперечувати або відкладати те, що є важливим для жертви.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти