Як вберегти рослини від весняних заморозків:прості способи захисту саду та городу

13 травня 2025, 21:34
43
Весняні заморозки загрожують урожаю. Ефективні методи захисту рослин: укриття, полив, димлення, відновлення після обмерзання.
Як врятувати рослини від весняих заморозків?
Як врятувати рослини від весняих заморозків? / Колаж: Главред, скріншоти

Про що ви дізнаєтесь:

  • Як допомогти рослинам під час заморозків
  • Як допомогти обмороженим рослинам

Весняні заморозки наприкінці квітня та на початку травня – справжнє випробування для садівників. Травневі заморозки – явище неприємне, проте можна спробувати врятувати рослини в саду та на городі. Що пропонують зробити фахівці – інформує Главред.

Коли рослини вже почали вегетацію, різке зниження температури може негативно вплинути на молоді пагони, квітки та зав'язі. Весняні заморозки особливо небезпечні тим, що дерева та кущі вже вийшли зі стану спокою. Сокорух активний, тканини насичені вологою – при замерзанні клітини рослини розриваються, що може призвести навіть до її загибелі.

Як розповідають на YouTube-каналі "Наша дача!", найбільш вразливі — квітучі плодові дерева, ягідні кущі та молоді насадження овочів. Якщо вчасно вжити захисних заходів, це допоможе зберегти майбутній урожай та здоров’я багаторічних рослин.

Як можна допомогти рослинам під час заморозків

Існує багато перевірених часом методів захисту рослин, які не потребують значних затрат і доступні кожному садівникові.

Димлення – створення димової завіси над ділянкою утримує тепле повітря біля поверхні ґрунту. Для цього використовують вологі матеріали: тирсу, солому, листя, які довго тліють і утворюють густий дим. Важливо розміщувати димові купи з вітряного боку ділянки.

Укриття рослин – найпоширеніший метод. Підійдуть як спеціальні матеріали (спанбонд, лутрасил), так і звичайні простирадла, мішковина чи газети. Вкривати рослини слід ввечері, якщо прогнозуються нічні заморозки, а знімати вранці, коли температура підвищиться.

Полив – вологий ґрунт краще зберігає тепло. Ретельний вечірній полив створює захисну подушку для кореневої системи та підвищує температуру приземного шару повітря на 2–3 градуси.

Ефективний захист рослин починається з правильного планування. Варто стежити за прогнозами погоди та заздалегідь готувати необхідні матеріали, щоб швидко зреагувати на заморозки.

Крім того, важливо враховувати, що різні рослини мають різну морозостійкість. У першу чергу потрібно подбати про найбільш вразливі культури — квітучі плодові дерева, багаторічники, які рано цвітуть, та молоді овочеві насадження.

Як врятувати рослини після заморозків

Якщо ваші рослини зазнали обморожень, їх потрібно терміново рятувати.

Зверніть увагу на молоді листки — саме вони найперше страждають від нічних заморозків. Проте якщо бруньки, розташовані в пазухах, і стебло, яким надходять поживні речовини від коренів, залишились живими — ситуацію ще можна врятувати.

Якщо ви помітили наслідки заморозків зранку, коли сонце ще неактивне, а іній не встиг розтанути, обприскайте пошкоджену рослину холодною водою зі шланга. Краще використовувати насадку з дрібнодисперсним розпилювачем. Кристали льоду, що утворилися в тканинах, будуть танути повільніше, не завдаючи рослині додаткової шкоди. Якщо день сонячний – обприскані рослини варто притінити.

Щоб повернути до життя овочі, які постраждали від нічних заморозків, використовуйте препарати-антидепресанти (біостимулятори) для рослин. Обробку проводьте пульверизатором, приділяючи особливу увагу пошкодженим гілкам та листю. Через тиждень процедуру слід повторити.

У помідорів, які вже були висаджені у ґрунт і примерзли, акуратно видаліть мертві тканини, залишивши пеньки довжиною 2–3 см. Потім полийте рослини під корінь розчином "Циркону". Через деякий час кущі мають дати нові пагони.

Вас може зацікавити:

Youtube-канал "Наша дача!"

На Youtube-канал "Наша дача!" підписані 147 тисяч осіб. На каналі можна знайти корисні поради щодо садівництва та городництва.

Веде канал його автор на ім'я Валерій.

"Вирощуємо овочі та квіти на дачі в Київській області! Приєднуйтесь і будемо вирощувати разом", - написав він у своєму профілі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти