Ним лякали людей в СРСР: чому у радянські часи люди боялися килимів

6 травня 2025, 04:32
477
Один з головних символів багатства СРСР з часом перетворився на те, чим влада залякувала людей.
Ковры из СССР
В СРСР придумали міф про китайські килими / Колаж: Главред, фото: скріншоти з відео

Ви дізнаєтесь:

  • Чому в СРСР почали боятися килимів
  • Чи справді мешканці Радянського Союзу побоювалися килимів

Килим на стіні в СРСР був символом достатку, однак так було не увесь час. У часи Холодної війни, приблизно в середині 1960-х, на тлі різкого загострення радянсько-китайських відносин, в СРСР виникло чимало легенд, серед них - про фосфорний килим.

Главред дізнався, що полягала вона в тому, що Китай нібито постачав до Радянського Союзу килими з вишитим з фосфорних ниток зображенням Мао Цзедуна у труні - ледь помітним удень, але таким, що світиться вночі.

відео дня

Як розповіли на YouTube-каналі TheДокументаліст, ідеологічний розкол між двома державами, які ще недавно вважали себе братніми комуністичними країнами, набув настільки відкрито ворожого характеру, що історія про килими з Мао стала уособленням цих страхів.

"Це були звичайні килими. Таких у совєтських квартирах було тисячі. Їх стелили не лише на підлогу, але й прибивали на стіни, щоб утеплити помешкання, покращити шумоізоляцію та підкреслити свій добробут. Але при тому вони були звичайними лише у день. Варто було вимкнути вночі світло і вони починали світитися спеціальними нитками, а на стіні з’являлося зловісне зображення Мао Цзедуна, який підіймається з гробу. Виявляється, в СССР їх спеціально постачали китайці, щоб відімстити совєтським комуністам", - так легенду з СРСР процитував ведучий каналу Мирослав Бойчук.

Справа в тому, що у 60–70-х роках Китай активно експортував до СРСР недорогі побутові вироби - від термосів до килимів. У народі ці речі часто вважали неякісними або "небезпечними", а після поширення страшилки так взагалі.

Читайте також:

Що таке TheДокументаліст?

TheДокументаліст - український YouTube-канал про історію, на якому публікують відеорозповіді про диктаторів, тоталітарні режими, мілітаризм, ворожу пропаганду і боротьбу українців з загарбниками. На канал підписалося більше 250 тисяч користувачів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти