Президент України Володимир Зеленський закликав європейських партнерів надати Україні обладнання із зупинених у роботі європейських електростанцій і надати пряму фінансову підтримку для функціонування української енергетики.
"Унаслідок ударів російських ракет і дронів уже знищено 9 гігават нашої потужності. При тому, що пік споживання енергії в Україні минулої зими був 18 гігават. Тож половини тепер не існує", - заявив президент, виступаючи на відкритті конференції з відновлення України в Берліні.
Він навів приклад, що Берлін споживає близько 2 гігаватів, а Мюнхен - до 3 гігаватів, і зауважив, що 80% теплової генерації в Україні та третина гідрогенерації були просто знищені РФ.
Зеленський наголосив, що в коротшій перспективі має реалізуватися також швидке й недороге відновлення всіх енергооб'єктів, які можна зараз відновити.
"До зими. Це так важливо. Протягом наступних трьох-чотирьох місяців. Ми знаємо, як це забезпечити. Від вас просимо обладнання з ваших зупинених електростанцій і фінансову підтримку. Це дозволить відреагувати на ситуацію тут і зараз, зберегти нормальне життя", - сказав президент.
За словами глави держави, Україна за допомогою партнерів має намір побудувати 2024 року до 1 гігавата газової маневреної генерації та ще 4 гігаватів у найближчі роки.
За його словами, одним з елементів для нормального функціонування енергетики України є висока, ефективна, децентралізована децентралізована маневрена газова генерація, яка здатна розв'язати питання дефіциту енергії вже сьогодні, а завтра буде переведена на воду та збалансує нову "зелену" енергію.
Зеленський також заявив, що вже в рамках поточної конференції Україна підпише перший відповідний контракт. Також Україна, за його словами, просить у цьому питанні максимального лідерства Німеччини, насамперед для експорту, кредитного фінансування проєктів та європейської експертизи, реального досвіду, підтвердженого, зокрема, німецькими громадами.
З березня Росія почала завдавати прицільних ударів по обʼєктах критичної інфраструктури України, зокрема фактично зруйнувавши виробничі потужності Трипільської ТЕС.
Неодноразових атак зазнавала і Зміївська ТЕС, яка перекриває потреби світла Харківщини та інших областей.
Саме посилення ударів РФ по енергообʼєктах змусили США передумати щодо ATACMS і того ж місяця передати Україні балістику до 300 км.
Наразі, через брак снарядів до ППО, Росія вдалося знеструмити ще низку обʼєктів, через що в "Укренерго" були вимушені запровадити аварійні відключення.
Зі свого боку канцлер ФРН Олаф Шольц заявляє, що питання української енергетики є для партнерів одним із головних на порядку денному.
"Питання енергетики є для нас одним із головних на порядку денному. Щодня Росія обстрілює українську енергетичну інфраструктуру. Незважаючи на постійні атаки, поки що вдається утримувати енергозабезпечення в робочому стані", - сказав він.
Канцлер зауважив, що Німеччина допомагає в ремонті та захисті підстанцій і мереж, а також інвестиціями в декарбонізацію, енергоефективність та децентралізацію енергосистеми.
"Коли ми говоримо про відновлення України, ми говоримо про відновлення країни - майбутнього члена Європейського Союзу", - додав канцлер.
Шольц підкреслив, що відновлення України приносить користь усім залученим сторонам.
Раніше повідомлялося, що потепління знизило споживання, але повністю уникнути відключень поки що не вдасться, зазначив голова НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький. Ймовірно, відключення будуть і влітку, і восени, поки система не відновиться.
Нагадаємо, в Україні складна ситуація з електропостачанням, такого не було навіть у 2022 і 2023 роках, сказав міністр енергетики Герман Галущенко. Застосовуються відключення. Держава готується до непростої зими.
Як повідомлялося раніше, у липні світло в Україні можуть відключати на 10 годин, вважає голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. На його думку, ситуація може покращитися у вересні, коли запрацюють два атомні енергоблоки.
Інші новини: