
Про що йдеться у матеріалі:
- Скільки років Києву сьогодні
- Хто жив в Києві до 882 року
- Що було на місці Києва до Київської Русі
Історія Києва розпочинається задовго до часів Київської Русі, археологи ще у 1970-х роках на Подолі знайшли докази, які свідчать, що столиця України має глибші історичні корені, ніж вважалося раніше. Розкопки на Старокиївській горі, що проводилися для обґрунтування 1500-річного ювілею Києва, стали справжньою археологічною сенсацією.
Главред з'ясував, коли було засновано Київ.
Коли було 1500 років Києву
Як пояснює науковий співробітник Інституту археології НАН України Віталій Козюба в ефірі програми "Параграф", на Старокиївській горі у 1970-х роках знайшли житла, що датуються кінцем V – початком VI століття.
"Крім того, там були знайдені певні артефакти, які відносяться до рубежу 5–6 століття. І цією знахідкою скористалися для того, щоб обґрунтувати таку дату початку Києва", — розповідає археолог.
Однак йшлося не про місто у сучасному розумінні, а про ранній осередок заселення.
"Про місто тоді ще не казали, власне. Річ в тім, що давно відомо, що в історичній частині Києва є кілька таких містоутворюючих центрів давніх", — додає Козюба.
Йдеться про Поділ, Старокиївську гору та Замкову гору — місця, звідки і почалася розбудова Києва.
Що було до Києва - історія Кирилівської стоянки
За словами археолога, на території Києва існували археологічні пам’ятки ще з палеоліту, зокрема, Кирилівська стоянка віком близько 20 тисяч років. Але на думку фахівця, для визначення дати заснування міста важливо бачити "хронологічну лінійку безперервності існування археологічних пам'яток у центральній частині".
Дивіться відео про те, що було в Києві до Київської Русі:
"Фактично в кожному столітті є археологічні пам'ятки, які існували в цей час", — підкреслює Козюба. Саме безперервність життя в історичному центрі стала ключовим критерієм, на основі якого в 1970-х роках прийняли рішення — вважати VI століття точкою відліку.
Альтернативна дата заснування Києва - що знайшли на Подолі під час розкопок
Існує й інша версія заснування міста — дендрохронологічна. За нею, Києву не 1500, а 1136 років.
"Під час розкопок на Житньому ринку на Подолі по кількості кілець на дереві було встановлено, що Київ заснований у 887 році", — каже Віталій Козюба.
Принцип дендрохронології полягає у вивченні річних кілець деревини. За словами експерта:"Будується певний графік, а потім це порівнюється з якимись зразками дерев, де є абсолютно точне датування".
У випадку Києва було встановлено, що найдавніший зруб датується 887 роком, але під ним виявили ще щонайменше метр культурного шару, що свідчить: поселення на Подолі існувало і раніше.
"Під час розкопок на Подолі 3 1970-х роках, коли було знайдено цей зруб виявили, що давні культурні нашарування розташовуються ще глибше під ним — щонайменше на один метр. Це свідчить про те, що Поділ вже існував деякий час до спорудження зрубу. Товщина культурних нашарувань як над зрубом, так і під ним — приблизно однакова. Тобто, з певною обережністю можна припустити, що до вказаної дати можна додати ще принаймні 30–50 років. Хоча деревина не збереглася, культурні нашарування свідчать, що люди жили на цьому місці і раніше. Навіть якщо вважати за правильну дату (заснування Києва - ред.) 887 рік, нижні шари свідчать, що заселення Подолу в цій частині (в районі Житнього ринку - ред.) розпочалося ще у середині IX століття. Тобто Поділ з’явився раніше за 887 рік. Але варто пам’ятати, що в ті часи люди спершу селилися на горі", - вказує він
Чому історія Києва ще не досліджена повністю
На жаль, через високий рівень ґрунтових вод археологи не можуть дістатися до найдавніших шарів Подолу.
"Навіть коли там будували метро, їм доводилось відкачувати воду. А зараз, коли побудували метро, ця труба стала своєрідною греблею, яка підняла рівень ґрунтових вод", — пояснює Козюба.
Саме тому встановити точну дату перших поселень у цій частині міста досі технічно складно.
Отже, згідно з археологічними знахідками 1970-х років, Київ як протомісто починає свою історію ще у VI столітті. Дендрохронологія натомість надає дату 887 рік, що підтверджує активне життя на Подолі.
"Ці міркування свідчать, що Поділ з'явився раніше, ніж в 887 році", — підсумовує археолог.
Якою б не була точна дата, очевидно одне: історія Києва почалася задовго до Київської Русі, і сучасні археологічні дослідження лише поглиблюють наше розуміння давнини української столиці.
Вам також може бути цікаво:
- Здивує навіть місцевих: чому на Львівщині одночасно існували два обласні центри
- Не від імені Кия - історики розкрили справжнє походження назви Києва
- Не Київ - де в Україні знаходиться найстаріше місто Європи
Хто такий Віталій Козюба
Віталій Констянтинович Козюба (нар. 23 травня 1967, м. Київ) — український археолог, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології НАН України. Учений секретар відділу археології Києва ІА НАН України. Фахівець у вивченні історичної топографії Києва Х–XVIII ст., археології та історії Київської землі доби середньовіччя та раннього нового часу, архітектурної археології давньоруських монументальних споруд, історичної демографії, садибної забудови Південної Русі, передає Вікіпедія.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред