
Ви дізнаєтеся:
- Історію появи Дніпра
- Чому РФ намагалася переписати історію
Місто Дніпро, один із найбільших мегаполісів України, має набагато давнішу та насиченішу історію, ніж прийнято вважати.
Попри офіційну версію, згідно з якою його було засновано за наказом Катерини II 1776 року під назвою Катеринослав, насправді ці землі вже давно були заселені, мали власну систему господарювання та життя, і були частиною великого козацького світу, пише 2+2.
Історик і автор документальних розслідувань Акім Галімов розповів, що Росія багаторазово обнуляла і спотворювала минуле українських територій. Але правда в тому, що задовго до приходу Російської імперії тут уже вирувало життя.
Живе козацьке минуле
Землі нинішнього Дніпра були домівкою для безлічі козацьких поселень. Це були не випадкові хутори, а справжні громади, пов'язані між собою торговельними, економічними та соціальними зв'язками. Заступник директора Музею історії Дніпра Святослав Черук порівнює їх із давньогрецькими полісами - структурами, які органічно об'єднувалися у більші міські утворення.
"Ці поселення рано чи пізно злилися б у єдиний великий населений пункт", - зазначає Черук. І справді, такі осередки, як Таромське, Половиця, Кам'янка, Сухачівка та Мандриківка - були живими, самостійними та активними козацькими осередками, в яких вирувало життя задовго до появи на карті "Катеринослава".
Прихід імперії та витіснення козаків
Коли Російська імперія захопила ці землі, місцевих жителів ніхто не питав. Імперська влада почала будівництво "нового міста", звозячи тисячі людей із глибин Росії та створюючи інфраструктуру за своїм зразком. А козаки, які проживали тут століттями, виявилися витіснені. Їм довелося або ставати міщанами в новій реальності, або залишати свої домівки і переселятися в сусідні села - такі як Сухачівка і Мандриківка, які з часом стали районами сучасного Дніпра.
Міщанський статус тоді означав відмову від землі та перехід до торгівлі, що для багатьох козаків було занадто ризикованим кроком. Тож більшість вважали за краще продовжити традиційний аграрний уклад - жити на землі, вирощувати врожай, зберігати свій звичний спосіб життя, нехай і за межами новоствореного "офіційного" міста.
День міста за чиїми датами?
Сьогодні ми все ще святкуємо День міста Дніпро за датою, нав'язаною імперською традицією - датою заснування Катеринослава. Але це означає - ігнорувати щонайменше два століття козацької історії, спотворювати реальне коріння міста. Адже на цих землях уже давно було все: життя, культура, економіка і самобутність.
Історія Дніпра - це не історія чужої імперії. Це історія України, історії вільних людей, які будували свою долю тут задовго до імперських амбіцій. Визнання та популяризація цього минулого - важливий крок до відновлення історичної справедливості та зміцнення української ідентичності.
Дивіться відео про те, як з'явився Дніпро:
Вам може бути цікаво:
- Хто такі характерники: воїни, оповиті легендами
- Хто такий Рюрик: князь-легенда чи історичний правитель
- Мовна карта України: як розмовляють у різних куточках країни
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред