Україна наполягає на необхідності відмови від нафти з Росії і навела Словаччині низку аргументів щодо ситуації, пов'язаної з блокуванням Києвом постачань російської нафти через нафтопровід Дружба. Очікується, що Київ і Братислава знайдуть взаємовигідні рішення. Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
У своєму Telegram-каналі він розповів про те, що протягом останніх декількох тижнів проводив перемовини з прем'єром Словаччини Робертом Фіцо. Обговорювали питання енергетичної безпеки. Київ пояснював Братиславі, чому було припинено транзит російської нафти до Словаччини та Угорщини.
Шмигаль акцентував увагу на тому, що транзит зберігався за умови пошуку країнами альтернативних каналів постачання нафти. Більшість держав ЄС розуміють небезпеку залежності від Росії і шукають інші рішення.
"Україна наполягала і продовжує наполягати на необхідності максимальної відмови від російської нафти. Тому що Росія та енергетична безпека - не сумісні речі. Усі країни це розуміють і більшість діє. ЄС дозволив Словаччині та ще низці країн використовувати російську нафту за умови, що країни будуть активно розвивати альтернативні канали постачання. Більшість - розвиває", - сказав український прем'єр.
Глава уряду України зазначив, що Київ - надійний транзитер і виконує Угоду про асоціацію з ЄС. Українські санкції не становлять загрози європейцям.
"Санкції, запроваджені РНБО України, не становлять загрози для енергетичної безпеки Словаччини та Європи загалом, саме тому їхнє скасування не є предметом обговорення. Тому маємо повне розуміння Брюсселя в цьому питанні", - додав Шмигаль.
Нафтопровід Дружба - найбільша у світі система магістральних нафтопроводів, що була збудована у 1960-х роках за часів СРСР для доставки нафти з Волго-Уральської нафтогазоносної провінції до соціалістичних країн Ради економічної взаємодопомоги у Східній Європі - Угорщини, Чехословаччини, Польщі та НДР.
Нафтопровід проходить від Альметьєвська до Брянська (Росія), далі до Мозиря (Білорусь), і згодом розгалужується ще на дві ділянки: північну, що пролягає територіями Білорусі, Польщі, Німеччини, Латвії та Литви, та південну, що пролягає територіями України, Чехії, Словаччини, Угорщини та Хорватії.
З Росії до країн "далекого зарубіжжя" щороку експортуються 66,5 мільйона тонн нафти, зокрема 49,8 млн тонн північною гілкою, пише Вікіпедія.
"Словаччина - наш надійний партнер, від якого ми не очікуємо шантажу чи погроз. Тому що погрожувати Україні, яка захищається від агресора, заради того, щоб держава-терорист продовжувала заробляти свої криваві надприбутки - це сумнівний шлях.
Ще раз. Санкції, запроваджені Україною, не є загрозою для енергетичної безпеки Словаччини. Загрозою є Росія, її гібридна енергетична війна проти словацького народу, її шантаж і політичні ультиматуми", - звернув увагу Шмигаль.
Також Денис Шмигаль наголосив, що в жовтні має відбутися міжурядова зустріч із Фіцо та словацькими представниками, у рамках якої буде продовжено конструктивний діалог, і висловив упевненість в успішному пошуку взаємовигідних для Києва та Братислави рішень.
Україна припинила транзит нафти з РФ у Словаччину та Угорщину після ухваленого в червні на Раді національної безпеки і оборони України рішення щодо запровадження санкцій проти російського "Лукойлу". Нафта йшла через південну частину нафтопроводу "Дружба", який проходить, зокрема, і українською територією.
Угорщина і Словаччина "пригрозили" Україні арбітражем і зривом угод з ЄС. У Братиславі заявили, що можуть припинити постачання українській державі дизельного палива.
Словаччина "вибухнула" погрозами в бік України: президент Словаччини Петер Пеллегріні та міністр оборони Роберт Калиняк сказали, що українці, мовляв, дуже ризикують. Пеллегріні припустив нібито крайні заходи щодо Києва.
Інші новини: