Гарантією безпеки України може стати або ядерна зброя, або вступ до НАТО. Київ віддав свої боєголовки і тепер змушений воювати з Росією, яка порушила зобов'язання в рамках Будапештського меморандуму. Сьогодні немає інших робочих блоків безпеки, крім Північноатлантичного альянсу. Про це заявив президент Володимир Зеленський.
Під час пресконференції за підсумками засідання Європейської ради, у четвер, 17 жовтня, президент виступив із низкою заяв щодо гарантій безпеки, які мають бути надані Україні.
Глава держави піддав критиці Будапештський меморандум і акцентував увагу на тому, що найбільші ядерні держави світу гарантували Україні безпеку, проте країна все одно зіткнулася з війною.
"Я наводив приклад Будапештського меморандуму. Там були ядерні держави, найбільші держави у світі, у яких є вплив і ядерна зброя. Серед них, безумовно, були США, Китай, Росія, Франція - безумовні великі гравці з ядерним потенціалом. Чому умовою було для України - віддати ядерну зброю? Дуже великий обсяг, який був в України на той час. Віддати ядерну зброю за цей документ, отже партнери гарантували територіальну цілісність і суверенітет України в міжнародно визнаних кордонах на 1991 рік. Ось, що було в документі", - сказав Зеленський.
За словами Зеленського, тепер виникає питання, як після цього вірити партнерам.
"І якщо Росія порушила документ, хоча вона була гарантом цього меморандуму, то як можна вірити в цей документ? І як можна вірити всім партнерам, які гарантували збереження нашої територіальної цілісності та суверенітету? Усі ці домовленості не спрацювали", - уточнив президент і додав, що ніхто з країн, які підписали "Будапешт", не постраждав і своєї ядерної зброї не віддав. Тоді як Україна воює.
Крім того, президент розповів, що в розмові з Дональдом Трампом заявив про необхідність реальних гарантій безпеки для України. Це або ядерна зброя, або НАТО. Києву потрібно вступати в блоки для захисту своєї держави.
Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – Будапештський меморандум – це угода, яку підписали лідери України, Росії, США та Великої Британії 5 грудня 1994 року. Документом гарантується, що країни-підписанти угоди, у зв'язку з добровільною відмовою від ядерної зброї, не будуть застосовувати військові або політичні заходи щодо України. США, Велика Британія та Франція гарантували повагу територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України і незастосування щодо держави політичних або військових заходів.
Після початку російсько-українського конфлікту, в результаті якого був анексований Крим і окупований Донбас, консультації в рамках Будапештського меморандуму не проводилися.
"У розмові з Дональдом Трампом я йому сказав: у нас виходить так. Який же вихід? Або Україна матиме ядерну зброю, і тоді це для нас захист, або в нас має бути якийсь Альянс. Крім НАТО ми сьогодні не знаємо дієвих Альянсів", - наголосив Володимир Зеленський.
Володимир Зеленський 16 жовтня в Раді представив план перемоги України у війні з Росією. Перший пункт - запрошення до Північноатлантичного альянсу. Йдеться про фундаментальний крок до миру, який призведе до геополітичної поразки Кремля.
Пізніше Зеленський розповів про терміни запрошення до НАТО. За даними джерел Української правди, президент сподівається на запрошення України до Альянсу найближчими місяцями.
У НАТО поки що не готові запросити Україну в Альянс, сказала посол Штатів при блоці Джуліанна Сміт. Вашингтон продовжуватиме вести дискусії з країнами-союзниками про те, як наблизити українську державу до вступу до колективного блоку безпеки Заходу.
Інші новини: