Головні тези із брифінгу Зеленського:
США наполягають на припиненні вогню, територіальних поступках та навіть відмові України від вступу в НАТО. Президент України Володимир Зеленський відповів на важливі питання під час брифінгу.
Президент наголосив на тому, що Україні не визнає юридично окупацію Криму.
"Нема про що говорити. Це поза нашою Конституцією. Це наша територія, територія народу України", - наголосив він.
Він додав, що розмови про Крим та суверенні українські території говорять про те, що швидко домовитись не вийде, бо РФ лише хоче затягнути цю війну. Зеленський переконаний, що з Путіним неможливо домовитись без тиску. В першу чергу цей тиск має бути з боку США.
"Такі сигнали звучать, і ми знаємо, де вони звучать", - сказав він.
Зеленський переконаний, що сил США буде недостатньо на Запорізькій АЕС, адже вона не працюватиме без українського технічного складу.
До того ж важливим залишається питання про те, що буде з містом Енергодар та чи будуть у безпеці українські громадяни, які працюватимуть на ЗАЕС. Відкритим залишається питання про доступ до води для станції.
"Якщо ця станція сьогодні конкретно під руськими, а завтра може бути під американцями, а все інше - що з людьми? Якщо американці будуть з нами, і руські вийшли, американці з нами, і ми відновлюємо це разом, і заробляємо гроші на електриці тощо, - я думаю, що це нормально. Але я жодного разу не чув таку (пропозицію - ред.) офіційно", - наголосив Зеленський.
Нині ще не було жодної офіційної пропозиції від США щодо майбутнього ЗАЕС, все лише на рівні чуток та різних повідомлень.
"Україна не проти партнерства з Америкою в тому чи іншому напрямку, відновлення роботи будь-якої інфраструктури, будь-якого підприємства. Чому ні?" - сказав Зеленський.
Володимир Зеленський зазначив, що нині Україна отримує від США військову допомогу, яку підтримав американський Конгрес ще рік тому. Про нову допомогу Київ поки не домовлявся з Дональдом Трампом.
"Про нову допомогу ми поки що зі Сполученими Штатами Америки не мали можливості домовлятися, обговорювати деталі", - зазначив він.
Водночас президент не виключає, що системи Patriot можуть увійти в новий пакет допомоги від США. Однак Америка ще не відповіла на прохання України закупити ці системи ППО.
Україна не відмовляється від вступу в НАТО, хоч РФ і виступає проти цього. При цьому США не підтримували прагнення України, але й не юридично не відмовляли.
Водночас РФ не є членом НАТО, тому не може накласти вето на вступ України в Альянс.
"Росія є, окрім того, що злочинець та агресор, вона учасник цієї війни. Вона не може говорити про гарантії безпеки для України. Вона їх порушила", - сказав Зеленський.
"Ми відмовляємось, і це просять нас Сполучені Штати Америки. А я тоді говорю Сполученим Штатам Америки, якщо ми хочемо бути конструктивними: а що взамін? Тобто які гарантії безпеки?", - сказав Зеленський.
Він вважає, що якщо США за таких умов повідомляють, якими можуть бути гарантії безпеки для України, то це буде діалогом.
"А що Росія нам дає за це? Якщо ми відмовляємось від НАТО, від чого відмовляється Росія? Логічно? Тобто вони раніше казали, що вони пішли в Україну "захищати" безпеку своєї держави, тому що НАТО наближається. Тобто якщо НАТО не наближається, що буде Росія пропонувати? Що вони пропонують? Ви відмовтесь, це погроза. Погроз руських не боїмося", - наголосив Зеленський.
Як раніше повідомляв Главред, Зеленський анонсував дату нових переговорів щодо миру і назвав мету України. Представники чотирьох країн працюватимуть у Лондоні, повідомив Володимир Зеленський.
Також раніше Трамп сказав, коли Україна може укласти мирну угоду з РФ. Президент США заявив, що відбулися "дуже хороші зустрічі" щодо України та Росії.
Нагадаємо, Зеленський запропонував РФ найпростіший шлях припинення вогню. Президент підтвердив, що Україна готова не завдавати ударів по цивільній інфраструктурі та очікує такої ж відповідальної позиції з боку Росії.
Читайте також: