У Раді назвали «проблематичним» питання демобілізації в українській армії. Нардеп і член Комітету ВР з питань нацбезпеки Федір Веніславський зауважив, що треба зважати на мобілізаційні заходи ворога.
В ефірі телемарафону у вівторок, 6 серпня, Веніславський відповів, що демобілізацію у парламентському Комітеті обговорюють ретельно. Однак це все ще «болюче» і «найбільш складне» питання.
Зокрема, депутат запропонував звернутися до історії світових воєн, коли воюючі країни не могли дозволити собі звільнити зі служби тих, хто боронить суверенітет і відстоює територіальну цілісність.
«Політично зрозуміло, що вигідно говорити й хотілось би нам обнадіяти тих людей, які воюють, що вони там протягом певного часу матимуть можливість на звільнення. Але, на превеликий жаль, на сьогодні ситуація залишається на фронті дуже складною», - відверто зізнався Веніславський.
Далі депутат пригадав, що Росія збільшує кількісний склад своїх військ, в тому числі залучаючи до лав найманців.
«І ці темпи зростають… Тож говорити про звільнення чи про таку можливість - проблематично», - відповів депутат.
У політичних колах та у ЗМІ питання демобілізації порушуються одночасно з питаннями змін до призову на військову службу достатньо гостро.
Ще у квітні у Міноборони стверджували, що вже працюють над створенням відповідного законопроєкту, який буде готовий орієнтовно за 8 місяців.
Пізніше у Раді уточнили, що за умови позитивної динаміки мобілізації законопроєкт про звільнення з військової служби тих, хто на передовій вже не перший рік, винесуть на розгляд парламенту у жовтні 2024 року.
До слова, якраз тоді з урядового проєкту про мобілізацію виключили положення про демобілізацію.
Водночас серед депутатів є і ті, хто стверджує, що демобілізації не буде до закінчення війни.
Військові ж і силовики у цьому питанні невблаганні. Зокрема, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко наголосив, що подібні ініціативи загрожують «просадити» фронт.
Фе́дір Володи́мирович Венісла́вський (нар. 16 травня 1969, Олика, Ківерцівський район, Волинська область) — викладач кафедри конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Кандидат юридичних наук, доцент. Фахівець у галузі державотворення та прав людини. Очолював Харківську громадську Люстраційну палату, пише Вікіпедія.
Представник Президента України Володимира Зеленського у Конституційному Суді України (3 червня 2019 — 12 вересня 2022). Член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Вас також можуть зацікавити новини: