Експерт пояснив, як Україні залишитися на газовому ринку після запуску СП-2

Північний потік-2 викине Україну з європейського газового ринку / Фото: REUTERS

Києву не варто сподіватися на те, що США «прикриють Україну політично», а потрібно створити собі конкурентні переваги для боротьби за європейського клієнта.

Закінчення будівництва і запуск Північного потоку-2 стануть для України серйозною проблемою, тому що в цьому випадку країна випаде з логіки європейського газового ринку.

Таку думку озвучив Главреду директор енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАН України, експерт з питань енергетики Валентин Землянський.

За його словами, Києву не варто сподіватися на те, що США «прикриють Україну політично», оскільки Вашингтон розв'яже свої геополітичні проблеми з Берліном, Москвою і Пекіном.

"Тиск США на Німеччину передусім пов'язаний з бажанням роздобути Москву в якості союзника по боротьбі з Китаєм. І оскільки Москва поки мало до цього прагне, саме звідси бере початок свистопляска навколо Північного потоку-2, який став дуже зручним важелем для цього тиску», - зазначив Землянський.

Для того, щоб Україна могла розраховувати на статус невеликого східноєвропейського газового хаба, необхідно врегулювати політичні відносини між Києвом і Москвою.

"В іншому випадку це не спрацює, оскільки європейський споживач буде вибирати маршрут, який економічно доцільніший. Проблема для нас якраз в тому, що чисто економічно газ, що йде українським напрямком, з урахуванням транспортування виходить дорожчим, ніж його доставка по СП-2. І тоді Україна втратить щонайменше половину від того, що має сьогодні - тобто доходи ГТС України, які в цьому році досягали $1,7 млрд, впадуть щонайменше удвічі», - зазначив експерт з енергетики.

Землянський вважає, що першочергове завдання України - створити собі конкурентні переваги для боротьби за європейського клієнта.

«Ми можемо використовувати існуючі газові сховища, щоби забезпечувати газом себе і також бути газовим буфером для ЄС. Але для цього необхідне схвалення всіх сторін - як Газпрому, так і європейських компаній. Іншими словами, Україні потрібно бути таким собі енергомостом, з чого, можливо, може початися врегулювання відносин між Україною і Росією», - резюмував Землянський.

Читати такожЕксперт пояснив, чому Німеччина не відпустить Північний потік-2

Будівництво Північного потоку - 2 - останні новини:

Новини заразКонтакти