Члени Північноатлантичного альянсу за результатами другого засідання Ради Україна-НАТО погодилися посилити спостереження та розвідку в Чорноморському регіоні після виходу Москви з "зернової угоди".
У повідомленні на сайті організації вказується, що нова активність Росії в Чорному морі, у виключній економічній зоні Болгарії, створила нові ризики для прорахунків і ескалації, а також серйозні перешкоди для свободи судноплавства.
Заходи з розвідки здійснюватимуться за допомогою морських патрульних літаків і дронів.
"НАТО значно збільшило свою присутність у регіоні, зокрема шляхом розміщення двох нових багатонаціональних бойових груп у Болгарії та Румунії", - йдеться у повідомленні.
Засідання Ради Україна-НАТО було скликане генсеком Альянсу Єнсом Столтенбергом на прохання президента Володимира Зеленського. Раду очолив заступник генерального секретаря Мірча Джоане.
Сторони розглянули серйозну безпекову ситуацію в Чорноморському регіоні після одностороннього припинення Росією "зернової угоди".
У НАТО засудили нещодавні ракетні атаки Росії на Одесу, Миколаїв та інші портові міста, включаючи цинічну атаку безпілотників на українське зерносховище в портовому місті Рені на Дунаї, неподалік від румунського кордону.
Столтенберг наголосив, що "Росія несе повну відповідальність за свої небезпечні та ескалаційні дії в Чорноморському регіоні".
"Дії Росії також становлять значні ризики для стабільності Чорноморського регіону, який має стратегічне значення для НАТО. Союзники посилюють підтримку України та посилюють нашу пильність. Ми як і раніше готові захищати кожен дюйм території Альянсу від будь-якої агресії",
Члени Альянсу також дали зрозуміти, що вони продовжуватимуть надавати Україні значну військову, економічну та гуманітарну допомогу.
17 липня Росія розірвала "зернову угоду", виправдовуючи давні наміри вибухами на Кримському мосту.
Відтоді представники Кремля, зокрема й сам президент РФ Володимир Путін, неодноразово шантажували Україну і Захід новими умовами. Йшлося, в тому числі, про послаблення санкцій для експорту російського зерна й добрив і під'єднання деяких банків до SWIFT.
Президент Володимир Зеленський негайно запропонував Туреччині й ООН - учасникам угоди - продовжити експорт зернових вже без Росії. Однак у Москві одразу ж пригрозили новими "ризиками".
Вас можуть зацікавити новини: