Сир із пліснявою - популярний делікатес у всьому світі, завдяки плісняві ці сири відрізняються від інших сирів особливим ароматом і незвичайним смаком. Але варто пам'ятати, що не можна вживати понад 50 грамів такого сиру на день.
Вам буде корисно дізнатися: Сир більше не прилипне до тертки: чудо-лайфхак, від якого ви будете в захваті
Сири з блакитною і зеленою пліснявою готують за одним і тим самим принципом: перед дозріванням сирну масу протикають голками і засівають спорами плісняви. Канали, створені за допомогою голок, забезпечують приплив кисню для розвитку цвілі. Насиченість сиру цвіллю безпосередньо залежить від ступеня витримки.
Сири з білою пліснявою готуються так: культуру плісняви додають на етапі дозрівання сиру, але спори розміщують не всередині сирної маси, а зовні. Такий підхід сприяє формуванню щільної скоринки зі світлим пухнастим пліснявим нальотом.
Поживність, сир із пліснявою насичений білком.
Усі сири з пліснявою багаті фосфором, кальцієм, цинком, що дуже корисно для кісток, зубів та імунітету.
Містять вітаміни B, D, A.
Вживання сирів із пліснявою знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, артриту.
Також такі сири покращують сон і знижують стрес.
Вартість найдорожчих сортів сиру з пліснявою перевищує 1 тисячу євро за кілограм. Виробники вважають, що це оптимальна ціна на делікатес, оскільки складні технології, особливі секрети приготування і правильні маркетингові стратегії підвищують інтерес до продукту.
Дивіться відео про користь і шкоду від сирів із пліснявою:
Сирна пліснява - плісняві гриби, що використовуються під час приготування деяких видів сиру. Може означати один із таких видів:
Penicillium roqueforti - пліснява, що застосовується під час виробництва сиру рокфор.
Penicillium camemberti - пліснява, що застосовується при виробництві сирів брі та камамбер.
Вас також може зацікавити: