Відомий вчитель та мовознавець Олександр Авраменко у своєму експрес-уроці з української мови розповів, який рід у слова Дніпро.
"Хтось скаже, місто – воно, середнього роду. Зачекайте, в такому разі річка – вона. Отже, жіночого роду. Дніпро широка?", - запитав Авраменко в ефірі "Сніданку з 1+1".
Як пояснив мовознавець, за родовою ознакою треба визначати рід іншомовних незмінюваних географічних назв. Наприклад, екзотичний (острів) Балі, повноводна (річка) Міссісіпі або сонячне (місто) Тбілісі.
"А ось Дніпро – це наше, відмінюване слово: Дніпра, Дніпру, Дніпром, на Дніпрі. Запам'ятайте, Дніпро – як імя Петро – чоловічого роду. І байдуже, місто це чи річка", - зауважив він.
Відомий вчитель також зауважив, якщо українці раптом забудуть, до якого роду належить цей іменник, то у пригоді стане відомий рядок Тараса Шевченка: "Реве та стогне Дніпр широкий".
Насамкінець Авраменко закликав громадян шанувати себе, дбаючи про чистоту своєї мови.
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Нагадаємо, раніше Олександр Авраменко у своєму експрес-уроці з української мови збагатив словник громадян колоритними українськими словами, які ми незаслужено забули. Так, мовознавець відповів, як українською сказати "странный случай".
Також Авраменко розповідав про поширені помилки у мовленні, які допускають громадяни. Зокрема, відомий вчитель України відповів, як правильно назвати "лімузін" українською.
Вас може зацікавити: