Ви дізнаєтеся:
Інфляція в Україні поступово знижується, проте ціни на продукти харчування продовжують зростати. Найсуттєвіший вплив на загальну динаміку продовольчих цін мають такі категорії, як молоко, м’ясо та яйця. Про це йдеться у липневому Макроекономічному та монетарному огляді НБУ.
Аналітики відзначають, що інфляція у травні досягла піку - 15,9% у річному вираженні, після чого в червні почала знижуватися. Втім, це зниження є скоріше пов’язане з високим рівнем цін торік, а не реальним здешевленням товарів.
Водночас, через збереження високих темпів росту цін саме на продукти харчування, загальне зниження інфляції відстає від прогнозів НБУ, які були зроблені у квітні. У травні зростання цін на сирі продукти пришвидшилось до 26,4% у річному вимірі, і ця тенденція збереглася й у червні. Основна причина — подорожчання продукції тваринництва: молока, м’яса та яєць. Це пояснюється трьома ключовими чинниками:
Окрім того, у травні та червні значно зросли ціни на окремі види овочів, яблука, кісточкові фрукти та ягоди. Цей тренд здебільшого пов’язаний з несприятливими погодними умовами, які негативно вплинули на пропозицію цих продуктів на ринку. Також триває здорожчання оброблених харчових продуктів.
Раніше експерти НБУ прогнозували уповільнення темпів зростання цін завдяки кільком позитивним факторам:
Як повідомляв Главред, ціни на продукти в Україні за останній тиждень почали стрімко знижуватись. Найбільше подешевшали овочі "борщового набору".
Ціни на ягоди для заморожування цьогоріч рекордно зросли. Закупівельна вартість вишні становить 60–85 грн/кг, чорної смородини - 70–90 грн/кг, а малини - до 95 грн/кг. Причина - втрати врожаю через весняні приморозки в Україні, Європі та Туреччині.
Крім цього, ціни на сезонні овочі та фрукти в Україні почали знижуватись. Зокрема, огірки подешевшали з 57,15 грн до 39,99 грн за кілограм, помідори — з 97,58 грн до 92,83 грн, а болгарський перець — з 190,99 грн до 158,80 грн за кілограм.
Читайте також:
Національний банк України (НБУ) - центральний банк України, особливий центральний орган державного управління, який є емісійним центром, проводить єдину державну політику в галузі грошового обігу, кредиту, зміцнення грошової одиниці України - гривні. Також регулює і наглядає за діяльністю комерційних банків в Україні та небанківських фінансових установ, повідомляє "Вікіпедія".