США вдарять по Китаю через COVID-19: чим загрожують Пекіну санкції Вашингтона

США будуть активно "бити" по Китаю, однак протистояння двох наддержав не перейде кордонів.

США, Китай
США готуються ввести санкції проти Китаю з-за COVID-19 / Reuters

У середу, 13 травня, група сенаторів-республіканців на чолі з Ліндсі Гремом представила на розгляд Сенату законопроект "Про відповідальність за COVID-19". Дана ініціатива є фактично ультиматумом Китаю: Пекін дає вичерпну відповідь на питання про те, як стався на території КНР спалах коронавірусної інфекції, або ж президент Дональд Трамп отримає право ввести ряд санкцій проти Китаю.

"Я переконаний, що Китай ніколи не буде співпрацювати, якщо, звичайно, не буде змушений це зробити", - вважає Ліндсі Грем, звинувачуючи тоталітарний китайським режим у приховуванні причин виникнення COVID-19.

Президент США Дональд Трамп, який раніше неодноразово обвинувачував Китай у пандемії коронавірусної інфекції в світі, вже дав обіцянку розглянути проект закону щодо введення санкцій. Який, судячи з риторики американських політиків, має шанси на успіх в обох палатах Конгресу США.

Інцидент починає новий цикл протистояння Пекіна і Вашингтона, і тепер все буде залежати від того, наскільки далеко готові піти США в досягненні своїх цілей.

Що вимагають від Китаю

Економічний розвиток КНР давно став кісткою в горлі західного світу. Специфічне поєднання тоталітарного режиму, ринкової економіки та науково-технічного прогресу зробило Пекін глобальним лідером, який претендує на світову гегемонію. Однак цей претендент, як і раніше є чужим Заходу, який поглядає на нього з побоюванням.

Ситуація з СOVID-19 стала неймовірним шансом Вашингтона завдати удару по Пекіну. Західний світ, побоюючись китайської гегемонії і коронавірусної інфекції ймовірно підтримає американців. Принаймні, США на це дуже розраховують.

Законопроект Ліндсі Грема передбачає наступні вимоги:

  • Китай за 60 днів повинен надати США всю інформацію щодо природи походження СOVID-19
  • Пекін зобов'язаний закрити всі ринки, де продають екзотичну їжу, яка є потенційним джерелом різноманітної вірусної інфекції
  • Китай звільняє всіх активістів, причетних до протестів в Гонконзі

Виникає питання: чи виконає Китай такі вимоги?

Можна з упевненістю припустити, що ні. Піднебесна навряд чи надасть інформацію щодо COVID-19 своїм політичним опонентам. Історично горді китайці традиційно не можуть піти на такий крок, який стане символічною поразкою. Те ж стосується і ринків. А випустити гонконгських активістів – це взагалі щось схоже на ляпас.

Китай не має наміру поступатися та грати на стороні Заходу.

Які можуть бути наслідки

Якщо законопроект "Про відповідальність за COVID-19" буде все ж таки прийнятий, по відношенню до Китаю буде введено цілий ряд санкцій, які можуть передбачати наступне.

  • заморожування активів китайських бізнесменів і чиновників на території США і країн-союзників
  • персональні санкції проти топ-політиків та чиновників Китаю
  • заборона на поїздки та анулювання віз китайським чиновникам
  • обмеження на видачу кредитів компаніям з КНР і пов'язаним з Пекіном підприємствам
  • заборона на лістинг китайських фірм на американських біржах.

Що буде в результаті

Скоріше за все, Китай прийме дзеркальні заходи щодо США. Проте ключове питання полягає в тому, чи стануть ефективними обопільні санкції двох наддержав.

В умовах надзвичайно щільної інтеграції світового економічного ринку по-справжньому потужні і дієві санкції проти Китаю навряд чи можливі. Особливо на тлі кризи країн Заходу через пандемію коронавірусної інфекції.

Раніше український політолог Віталій Кулик розповів, до чого призведе "санкційна війна" США і Китаю.

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти