У Мадриді в середу, 29 червня, відбувся саміт НАТО, в рамках якого країни-учасники Альянсу ухвалили нову стратегію безпеки блоку до 2030 року. У ній зазначено, що Росія тепер є найсерйознішою загрозою безпеки організації. У документі підтверджені рішення Бухарестського саміту 2008 року, згідно з якими блок поважає територіальну цілісність і суверенітет України та Грузії. Для Києва і Тбілісі, як і раніше, відкриті двері до НАТО.
На саміті затвердили новий пакет допомоги для України, що включає нелетальну допомогу, а також системи для боротьби з безпілотниками і обладнання для безпечного зв'язку. Блок допоможе Києву переозброїтися за стандартами НАТО.
Фінляндію та Швецію офіційно запросили до Північноатлантичного альянсу. Вони вступлять до организації після ратифікації всіх документів.
НАТО у зв'язку з російською загрозою збільшує чисельність свого військового контингенту в країнах Східної Європи з 40 до 300 тисяч і підтверджує прихильність статті 5-ї, яка свідчить, що напад на одну з країн організації є атакою на весь Альянс.
Колективний блок безпеки Заходу підтримує територіальну цілісність України, Боснії і Герцеговини та Грузії. Альянс підтверджує своє рішення, ухвалене на саміті у Бухаресті у 2008 році, згідно з яким Київ, Сараєво і Тбілісі можуть в майбутньому стати членами НАТО.
"Ми будемо продовжувати розвивати наші партнерські відносини з Боснією і Герцеговиною, Грузією та Україною для просування наших спільних інтересів в євроатлантичному регіоні з метою підтримки миру, стабільності і безпеки. Ми підтверджуємо рішення, яке було ухвалено нами на Бухарестській конференції 2008 року, а також всі наступні рішення щодо Грузії і України", - сказано в Стратегії.
Країни НАТО схвалили новий пакет допомоги для України. Організація розраховує на перспективу довгострокового співробітництва з Києвом.
"Сьогодні лідери погодилися посилити нашу підтримку, підтримавши всеохоплюючий пакет допомоги Україні", - сказав під час пресконференції генеральний секретар блоку Йенс Столтенберг.
Читати такожАбо перемога Києва, або війна Альянсу з РФ у майбутньому: Зеленський закликав вирішити питання України в НАТОЗа словами Столтенберга, пакет складатиметься з двох частин. Перша передбачає нелетальну допомогу в терміновому порядку. Це паливо, аптечки та інше.
Крім того, Україні передадуть системи боротьби з дронами та обладнання для організації безпечного зв'язку.
Другий тип допомоги - сприяння у відмові від радянського озброєння і перехід на обладнання Альянсу.
Російська Федерація після нападу на Україну тепер розглядається Альянсом в якості найбільш значущої і прямої загрози безпеці блоку.
"Російська Федерація є найбільш значною і безпосередньою загрозою безпеці союзників, а також миру і стабільності в євроатлантичному регіоні", - наголошується в Стратегії.
Отже, якщо раніше, в попередній Стратегії, ухваленій у 2010 році, Росія називалася "партнером", наразі такого формулювання більше немає.
На саміті колективного блоку безпеки Заходу було ухвалено рішення про посилення військових сил на сході Європи. Зокрема, чисельність бригад і сил реагування зросте з 40 до 300 тисяч військових, заявив генеральний секретар Альянсу Йенс Столтенберг.Читати такожПоразка України призведе до нового удару Росії: Зеленський попередив Захід про напад Путіна
Також країни-учасниці НАТО зобов'язалися витрачати на оборону не менше 2% від ВВП.
У стратегії Північноатлантичного альянсу зазначено, що країни-учасники організації, як і раніше, підтримують підхід, згідно з яким напад на одну країну НАТО є атакою на весь колективний блок безпеки Заходу.
"НАТО є унікальним, важливим і незамінним трансатлантичним форумом для консультацій, координацій і дій з усіх питань, пов'язаних з нашою індивідуальною і колективною безпекою. Ми зміцнюємо наш альянс на основі нашої неподільної безпеки, солідарності і непохитного зобов'язання захищати один одного, закріпленого в статті 5 Північноатлантичного альянсу. Наша здатність стримувати агресію і захищатися є основою цього зобов'язання", - наголошується в документ.
У пресслужбі Альянсу вказали, що організація продовжує дотримуватися політики відкритих дверей. Блок погодився запросити до своїх лав Фінляндію і Швецію, підписані відповідні документи. Приєднання Гельсінкі та Стокгольма до НАТО, як очікується, зміцнить безпеку євроатлантичної зони.Читати такожВступ України до НАТО буде розглянуто після перемоги Києва у війні з Росією – Альянс
"Ми підтверджуємо нашу прихильність політиці відкритих дверей НАТО. Сьогодні ми ухвалили рішення запросити Фінляндію та Швецію стати членами НАТО і погодилися підписати протоколи про вступ... ми вітаємо укладення тристороннього Меморандуму між Туреччиною, Фінляндією і Швецією з цього питання. Приєднання Фінляндії та Швеції зробить їх безпечнішими, НАТО - сильнішими, а євроатлантичну зону - безпечнішою", - зазначено в повідомленні.
Очікується, що Фінляндія та Швеція стануть повноцінними учасниками НАТО після того, як всі 30 країн блоку ратифікують угоду.