В інтервʼю Главреду незалежна експертка з ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна відреагувала на інформацію, про відновлення Чигиринської АЕС та оцінила цю перспективу "Енергоатому".
"Вона нам не потрібна. Епоха гігантоманії і великих атомних енергоблоків закінчилася. І заяви про будівництво девʼяти енергоблоків AP1000 за технологією Westinghouse - це порушення статті 29 закону про ринок електроенергії, яка містить норму про те, що на будь-яку нову генеруючу потужність має проводитися тендер. "Енергоатом" самостійно вирішив, що це буде AP1000, хоча є й інші виробники таких великих реакторів", - наголосила Кошарна.
Вона також заявила, що ніхто не знає, якою буде повоєнна економіка в Україні. Україна нині втратила 50% споживачів через руйнування великих промислових підприємств, металургійних та феросплавних заводів тощо. 7 мільйонів населення виїхали, тобто споживання зменшилося вдвічі.
Кошарна Ольга Павлівна (нар. 8 жовтня 1955 року) – ексчлен колегії Державної інспекції ядерного врегулювання України,
директор з питань інформації та зв'язків з громадськістю асоціаціх "Український ядерний форум", кандидат хімічних наук.
Незалежна експертка з питань ядерної енергетики та безпеки.
"Яким воно буде після війни - треба вирішувати після перемоги. Для мене було дивно побачити, що в квітні 2023 року була ухвалена енергетична стратегія до 2050 року. Тобто рік триває повномасштабна війна, але ухвалюють таємну стратегію, без участі експертів. Оскільки я брала участь в обговоренні попередньої енергетичної стратегії до 2035 року, яка була ухвалена у 2017 році, то нова стратегія має базуватися на економічних, більш-менш реальних прогнозах, і вже після цього "Укренерго" з використанням комп'ютерних кодів моделює найбільш оптимальний мікс генерацій. Тобто розраховує, скільки має бути базової, скільки маневрової генерації, яким має бути резерв для підтримки частоти в енергосистемі тощо", - розповіла експертка.
Раз на рік "Укренерго" робить звіт з достатності генеруючих потужностей України на 10 років відповідно до закону про ринок електроенергії та щороку переглядає її.
"В останньому звіті, який я бачила в листопаді 2023 року, "Енергоатом" непередбачений. Там йшлося про нестачу систем накопичування електроаккумуляторів, передбачені швидкі маневрові газові потужності, теплові електростанції на біопаливі. Я зараз не пам'ятаю усіх цифр в гігаватах, але стосовно "Енергоатому" там вказано, що він вважає, що побудує два енергоблоки Х-3 та Х-4, яких не враховували при моделюванні", - додала Кошарна.
Головний суб'єкт ринку - це "Укренерго", який моделює та планує розвиток енергосистеми. І того, про що заявляє "Енергоатом", у планах "Укренерго" немає, вважає експерка.
ПрАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго" - оператор системи передачі України зі статусом члена спостерігача ENTSO-E, з функціями оперативно-технологічного управління Об'єднаною енергосистемою України (ОЕС). Компанія займається передачею електроенергії магістральними електромережами від генерації до розподільчих мереж на ринку електричної енергії України, передає Вікіпедія.
Нагадаємо, що глава Укренерго зробив важливий прогноз про відключення світла взимку. Глава НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький заявив, що зараз складно прогнозувати, скільки годин зі світлом українці будуть узимку - все залежатиме від обсягів імпорту електроенергії та погоди.
Експертка з ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна заявила, що обмеження світла будуть 3-4 роки в Україні. У більшості країн переважна більшість відновлюваних джерел електроенергії - вітрові, тоді як в Україні сонячних електростанцій близько 70 відсотків.
Стало відомо, що жорсткіші обмеження відключення світла діятиме 5 годин. За даними компанії, у різні години будуть діяти різні обстяги відключень електроенергії. Впродовж п'яти годин енергетики застосовуватимуть одразу дві черги відлючень.
Більше цікавих новин: