1 липня військово-морські сили трьох країн НАТО - Румунії, Болгарії і Туреччини розпочали спільну місію з розмінування Чорного моря. Це перша велика спільна акція чорноморських держав після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Як повідомляє Bloomberg, ініціатива під керівництвом Стамбула спрямована на знешкодження мін, що дрейфують у певних районах Чорного моря внаслідок війни. Це важливо з огляду на те, що країна-агресор Росія та Україна є ключовими виробниками зерна і війна поставила під загрозу безпечне проходження вантажів.
"Київ запустив власний Чорноморський експортний маршрут минулого року після зриву угоди про безпечний коридор, підтриманої Росією, Туреччиною та ООН. Це успішно збільшило експорт і допомогло економіці розвиватися швидше, ніж прогнозувалося, але цей шлях залишається ризикованим", - йдеться у повідомленні.
Прикладом такого ризику став ракетний удар РФ минулого року біля ключового українського порту в Одесі, де було пошкоджено комерційне судно. Тоді загинула одна людина, ще кілька отримали поранення. Ще одне судно, орендоване сільськогосподарським гігантом Cargill Inc., постраждало від вибуху під час виходу з українського порту в листопаді.
У березні Україні вдалося майже повністю повернути експорт з чорноморських портів до довоєнних обсягів, однак порти поблизу Одеси все ще часто попадають під удари з боку агресора Росії.
Тому Туреччина, Румунія та Болгарія, які є членами НАТО, розпочали свою місію. Однак їхні морські сили перебувають поза межами НАТО, зокрема, щоб уникнути ескалації напруженості з Росією.
Bloomberg - американська компанія (партнерство з обмеженою відповідальністю), провайдер фінансової інформації. Один із двох провідних світових постачальників фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків, пише Вікіпедія.
Напередодні повідомлялось, що на саміті НАТО Україні можуть запропонувати нову штаб-квартиру для управління військовою допомогою, але у Німеччині. Таким чином НАТО, найімовірніше, хоче перетягнути передачу допомоги під свою "парасольку".
Раніше стало відомо, що країнам-членам НАТО не вдалося погодити зобов'язання про виділення 40 мільярдів доларів на рік для допомоги Україні озброєнням.
Нагадаємо, у представників НАТО виникли підозри щодо причетності Росії до мінування критично важливої підводної інфраструктури Європейського Союзу у Північному морі.
Інші новини про зміни в Альянсі після початку війни в Україні: