Коротко:
У тимчасово окупованому Криму пошкоджено бонове загородження біля Керченського мосту. Кілька бочок, з яких російські військові виготовляють оборонні споруди, помітили на березі моря в Керчі. Про це повідомляє моніторингова група «Кримський вітер».
Зазначається, що ще з травня минулого року російські військові почали будувати оборонні споруди навколо Керченського мосту. У жовтні захист мосту посилили плавучими боновими спорудами.
Однак, 12 січня в боновому загородженні, яке встановлене вздовж мосту, помітили розрив з боку Чорного моря. Повідомляється, що 11 січня ланцюг був цілісним.
Розрив у загородженні помітили на супутникових знімках. «Кримський вітер» також опублікував фото, на яких видно кілька бочок з бонових загороджень, що були викинуті на берег в Керчі під час шторму.
«Бочки лежать на пляжі на Аршинцевській косі, їх ніхто не прибирає. Раніше місцеве населення розбирало їх і забирало собі метал», – йдеться в повідомленні.
Причина розриву в боновому загородженні Керченського мосту поки що невідома.
Як повідомляв Главред, військовий експерт Владислав Селезньов заявив, що шторми на Чорному морі восени і взимку спільно з ударами Сил оборони України по Криму і Керченському мосту дали свої плоди. У росіян з'явилися проблеми із загородженнями і "захистом" путінської естакади. Ситуація створює "вікно можливостей" для ЗСУ.
Водночас, речник ВМС ЗСУ капітан 3 рангу України Дмитро Плетенчук заявив, що російські загарбники намагаються використати будь-яку можливість для відновлення споруд біля Керченського мосту, які були пошкоджені внаслідок штормів.
Крім того, військовий експерт, льотчик-інструктор, полковник ЗСУ в запасі Роман Світан заявив, що щонайменше 3 основні види бойових частин необхідні для того, аби зруйнувати Кримський міст.
Читайте також:
Транспортний перехід через Керченську протоку, що з'єднує Керченський і Таманський півострова через острів Тузла і Тузлинську косу, передає Вікіпедія.
Складається з двох паралельних мостів - автодорожнього та залізничного. Загальна протяжність - 19 км.
Росія почала будівництво транспортного переходу після анексії Криму. Автодорожній міст був відкритий у 2018 році, залізничний — у 2019-2020 роках.