В Україні вже сьогодні, з 24 лютого, починає діяти комендантська година в низці міст.
Главред розібрався, в яких містах запроваджено подібний режим, його правила, зі скількох діє комендантська година в Києві та інших населених пунктах і що чекає на порушників.
Нагадаємо, ситуація на західному кордоні залишається стабільною, запевнили в ДПСУ. Обмежень щодо виїзду громадян України за кордон, за винятком визначених законодавством випадків, поки немає.
У той же час у Києві оголошено повітряну загрозу. КМДА закликає терміново піти в бомбосховище, почувши сирени. Зокрема, 4 станції червоної гілки Київського метрополітену відкриті для укриття.
Харків почали бомбити. Харківське метро перевели в режим укриття. Рух метрополітену призупинено.
З 24 лютого (станом на 20:20) про запровадження комендантської години повідомили:
У кожному конкретному випадку правила комендантської години можуть бути різними, вони регулюються постановою Кабміну №573.
Головне правило комендантської години - в цей час не можна з'являтися на вулиці.
Також не працює громадський транспорт. Своєрідним винятком стане метро: воно буде цілодобово доступне для укриття від обстрілів.
"На території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування в певний час доби на вулицях та інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів", – йдеться в документі.
Комендантська година не поширюється на тих, у кого є пропуск. Його можуть надати представникам силових структур, яких призначає комендант: від військових, СБУ і поліції до співробітників МНС.
Зокрема, мер Віталій Кличко уточнив, що комендантська година не поширюється на працівників критичної інфраструктури (у Києві це працівники сфери життєзабезпечення та силові структури). Для отримання перепустки знадобиться паспорт.
Всі в'їзди і виїзди на територію, де діє комендантська година, перекриваються блок-постами. Київ свої блок-пости вже встановив.
Патруль має право затримати порушника і доставити його в поліцію, де будуть з'ясовуватися всі обставини.
Штрафів за порушення комендантської години не передбачено.
З іншого боку патрулі під час комендантської години зобов'язані затримувати і доставляти в поліцію за будь-яке правопорушення – навіть найдрібніше, де раніше відвідування поліції було б не обов'язковим.
Також вони мають право, переслідуючи злочинця, заходити в будь-яке приміщення, в тому числі приватні домоволодіння і квартири.
Крім того, патрульні отримують можливість вилучати у громадян автомобілі та засоби зв'язку (за їхньою згодою) для переслідування порушника або надання допомоги.