Чому Байден навряд чи приїде в Україну

У візиті американського президента до Києва немає сенсу / Фото Reuters

Якщо Київ не зможе сформулювати повістку, що виходить за межі традиційних мантр "дайте грошей", зустріч Зеленського і Байдена буде порожньою.

Керівник офісу президента Андрій Єрмак запевнив: незважаючи на те, що немає конкретної дати, є всі підстави вважати, що зустріч президентів України і США Володимира Зеленського і Джозефа Байдена незабаром відбудеться.

Однак в ході візиту до Києва держсекретар США Ентоні Блінкен ухильно відповів на запрошення Зеленським Байдена в Україну. Та й, в принципі, немає різниці, чи відбудеться цього року зустріч американського та українського президентів. Адже якщо Україна не зможе сформулювати порядок, що виходить за межі традиційних мантр про "дайте грошей", про "форпост демократії" і про те, що наша країна захищає Європу, в цій зустрічі немає сенсу.

Візит Блінкена показав, що україно-американська повістка зайшла в глухий кут – більше не з'являються нові змістовні смисли, які б відповідали інтересам Штатів і України. Звучать лише старі пісні і мантри, що повторюються з року в рік.

Читати такожУ Росії через Україну може вибухнути катастрофаПотрібно визнати, це стосується не тільки української, а й американської сторони: Вашингтон також не висуває ніяких серйозних ініціатив і не робить спроб перезавантажити відносини з Києвом. Найімовірніше, так відбувається через те, що Україна далеко не в пріоритеті у США. У них є старі перевірені союзники на кшталт Польщі та Румунії в нашому регіоні, і саме вони витягують той функціонал, який необхідний Штатам.

Україна ж знаходиться у вічній розтяжці і на вічному роздоріжжі. Поки вона сама не визначиться, чого саме хоче, крім "бабла» і військових поставок (які насправді просто мікроскопічні і принципово нічого не змінюють), Штати будуть використовувати її в контексті своїх відносин з Росією.

Один український дипломат днями закликав радіти: мовляв, Україна в топі і у фокусі американців, як Берлін. Це - серйозне спотворення дійсності. Україна зараз опинилася у фокусі Держдепу США під час рейду Блінкена по Європі виключно через контекст російсько-американських відносин, і поза цим контекстом України як окремої величини в американській політиці просто не існує.

Читати такожНавіщо Блінкен приїжджав в Україну: чотири головні висновкиДля Штатів існують Туреччина, Японія, Південна Корея, Єгипет (як важлива частина американської політики на Близькому Сході), а Україну просто періодично дістають, як щура з нори, і показують, що йде боротьба.

Як в ході візиту Блінкена в Україну все було блякло, непоказно і прохідняково, так само буде і під час візиту Байдена до Києва і його зустрічі з Зеленським – це нічого не змінить. Адже Зеленський на зустрічі з Блінкеном виглядав просто огидно: ніс повну ахінею, тоді як Блінкен відповідав на питання з приводу України набагато краще самого Зеленського.

Якщо з таким же бурмотінням наш президент піде на зустріч з Джозефом Байденом, нічого хорошого ця зустріч не принесе. Це буде просто ще одна блякла зустріч українського і американського президентів, в ході якої сторони ні про що не зможуть домовитися.

Все впирається в те, що українська сторона апріорі не може висунути будь-які серйозні і змістовні пропозиції. Американці, як і будь-хто інший, не будуть за нас формулювати наші національні інтереси. Заходу плювати на цей конфлікт на Донбасі, і він не буде за нас вирішувати наші проблеми. Для нього головне, щоб не з'явилося більше «головняків», пов'язаних з руйнуванням України. Якби завтра Путін поглинув Україну, він би, як свого часу з Чехословаччиною, особливо і не пікнув би, поки це не торкнулося б безпосередньо його інтересів.

Читати такожУкраїна отримала догану від СШАТа й Росії все одно, чи буде візит Байдена до Києва чи ні, чи буде візит Зеленського до Вашингтона чи ні. Вона і так прекрасно нас читає і знає, що відбувається в американо-українських відносинах. У росіян є достатньо каналів комунікації з американцями, тому що у них є серйозні перетину інтересів в самих різних регіонах світу і з найрізноманітніших тем.

Україна ж за великим рахунком нічого не робить. Вона лише веде якусь напівдохлу зовнішню політику, а, з точки зору зміцнення внутрішньої обороноздатності, ці сім років бездарно встрачені. В Україні все пущено на авось: авось, росіяни не нападуть, авось, Захід якось відреагує, авось, люди мобілізуються. Це - жахлива позиція для держави, і візит Байдена тут нічого не змінить.

Юрій Романенко, керівник політичних програм Українського інституту майбутнього, спеціально для головреда

Новини заразКонтакти