Нерідко під час розмови з іншими людьми можна почути, що певний лікар дуже хороший, тому що зміг "попередити хворобу" у цієї людини. Але вживати таку фразу неправильно, адже хворобу неможливо "попередити".
Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, у чому тут помилка і як правильно казати.
Якщо вас цікавить вивчення української мови, радимо прочитати наступний матеріал: Як правильно казати – поїзд чи потяг: Авраменко поставив крапку у дилемі
"Сьогодні поговоримо про типову помилку, якої припускаються багато людей. От часто можна почути таке: "лікарі попередили хворобу" або "ми попередили небезпеку", – зазначив мовознавець.
Він наголосив, що так казати неправильно, адже, згідно зі словниками, попередити означає "наперед сповістити кого-небудь про щось, повідомити про щось, застерегти".
"А тепер скажіть, чи можна хворобу сповістити, чи щось повідомити небезпеці? "Хворобо, я тебе попереджаю – не смій вражати нові ділянки тіла"? Ага, так нас хвороба і почула й сама себе ліквідувала", – зазначив Авраменко.
Він пояснив, що мовці припускаються цієї помилки, вдаючись до кальки – російську фразу "предупредить болезнь" перекладають як "попередити хворобу".
"Ні, не попередити, а запобігти. Запобігти – означає не допустити, заздалегідь відвернути щось неприємне, небажане. Отже, "запобігти хворобі" і "запобігти небезпеці", – розповів мовознавець.
Дивіться відео з поясненням Авраменка, чому не можна казати "попередити хворобу":
Олександр Авраменко (нар. 7 травня 1971, Комишуваха, Запорізька область) – український учитель, дослідник і популяризатор української мови, письменник, літературознавець, теле- і радіоведучий. Учитель вищої категорії, методист, доцент. Заслужений працівник освіти України (2017).
Очолює робочу групу з розробки програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури. Упорядник посібників для проведення державної підсумкової атестації в українських школах.
Автор понад 50 підручників і посібників з української мови та літератури; унікальних самовчителів "Українська за 20 уроків" (2014), "100 експрес-уроків української" (2016), пише Вікіпедія.
Раніше Авраменко пояснив, чому не можна казати "біль в області серця". Часто ми неправильно вживаємо слово "область", використовуючи його так, як воно застосовується у російській мові.
Також раніше мовознавець Авраменко розповів, що означає слово "ровер" і чи можна його вживати. Зараз часто можна почути це слово у мовленні, але варто знати певні застереження, перш ніж його вживати.
Вас також може зацікавити: