Українцям масово відключають газ без попередження: що відбувається

3 червня 2021, 13:35
2716
У соцмережах повно скарг на служби газу, які відключають абонентів через фейкові аварії і вимагають укладати недешеві договори на обслуговування.
конфорка, газ
Українцям масово відключають газ без попередження / УНІАН

Останнім часом соцмережі рясніють скаргами про незаконні дії газових компаній, які, нарікаючи на аварійний стан труб або навіть за наявності сплаченого боргу приходять до споживачів додому, відрізають будинки або квартири від газопостачання, а також вимагають укласти з облгазом договори на обслуговування газових мереж. Експерти, у свою чергу, радять звертатися до поліції.

Відключили газ через витік

"Нам перекрили газ, без нашої присутності. У поштовій скриньці виявили акт, в якому зазначено, що було аварійне відключення, нібито через загоряння газу. Ніякого загоряння, як і самих співробітників газової служби помічено не було, вдома весь час хтось знаходився", - написала у Фейсбуці мешканка Нових Петрівців Оксана Забашта.

Як пояснила жінка Главреду, у сім'ї був борг в 6500 тисяч. "Ми його оплатили і в той же день після обіду ми виявили, що у нас немає газу і в акті було зазначено, що нібито був витік. Але як вони могли її почути за двором на відстані 10 метрів від будинку? Вдома були 3 людини і коли вони відключали газ, ми нікого не чули і не бачили. Зате коли вони приїжджали його підключати, то вже робили це при нас. За підключення вони запросили 300 гривень і навіть не перевіряли трубу, де нібито був витік", - розповіла Оксана Забашта, яка живе у приватному будинку.

відео дня

"У мене боргів не було, газом ми не користувалися вже більше року, усе було сплачено. Тільки в березні місяці за транспортування газу не заплатили 50 гривень. А оскільки всім нам потрібно платити наперед, то сума боргу була 101 гривня на кінець квітня. Коли ми подзвонили в газову службу, то нам пояснили, що у нас був "витік", - скаржиться на схожу ситуацію в соцмережах мешканка Носівки Чернігівської області Аліна Сірик.

Схожі випадки відбуваються і в Харкові.

"Увійшли хлопці у двір перевірити і сфотографувати лічильники, а потім, поки один з них відволікав бабусю, двоє інших били по крану газової труби, зламали його і виявили аварійний стан. Без попередження газ був відрізаний. Я щомісяця регулярно проводжу оплату приблизно 500 грн. за постачання газу, оплачую небесну ціну за користування газом. Будинок з іншим особистим рахунком, що належить нашій мамі, має борги, але справа про борги зараз знаходиться в суді і ніхто не може його відключити без рішення суду. На що пан начальник Олександр Олександрович (каже працює півтора місяці на посаді героя-начальника) доповів, що газ відрізали тому, що ми не маємо договору на газове обслуговування, ціна якого приблизно 1500 грн.", - пише у соцмережах мешканка Харкова Наталія Устинова.

читайте такожТарифи на опалення та газ в Україні пішли в гору: чому літня лафа скасовуєтьсяА в Рівному в соцмережах поширюють оголошення, в якому міськгаз нібито не проводитиме ремонтні роботи до підписання індивідуальних договорів газових мереж із щомісячною оплатою в 100 гривень за кожного жителя і 7000 тисяч на місяць з будинку.

Облгази вибивають борги, користуючись діркою в законі

Координатор житлово-комунальних та енергетичних програм громадської мережі "Опора" Тетяна Бойко, зазначає, що ця практика облгазів тільки за останній місяць стала однією з найчастіших тем для звернень громадян, хоча в цілому облгази періодично вдаються до неї, щонайменше, три останні роки.

Цього разу причина в раніше підписаному президентом законі №1060, який вносить зміни до Закону про ЖКГ. Згідно з документом, технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж повинно проводитися на підставі конкретного договору. Він може бути укладений як між власником і облгазом, так і будь-якою іншою особою, яку визначать мешканці. Для того, щоб цей механізм запрацював, Міненерго до 1 липня поточного року повинна розробити порядок проведення ТО, а НКРЕКП – затвердити типовий договір і граничну ціну за нього. При цьому законом також уточнюється, що на період, поки не розроблені вищевказані документи, ТО проводять за раніше існуючим порядком, прописаним у попередньому варіанті закону. І якраз цього уточнення вперто не хочуть помічати в облгазах.

"Відповідно, через те, що НКРЕКП фактично закриває очі на цю проблему, облгази, керуючись тим, що типового договору немає, примушують голів ОСББ або власників укладати договори. Ціни називають різні - від 1000 до 150 000 гривень", - розповіла Бойко.

читайте такожЗ новим дном: як українці перестали платити по ЖКГ і до чого це призведеВ облгазах, відповідно, можливі порушення з їх боку всіляко заперечують. Зокрема, у "Харківгазі" у відповідь на запит Главреда послалися на норму закону про ЖКГ.

"Якщо власник будинку за два роки дії норм закону не вибрав спеціалізовану організацію і не забезпечив технічного обслуговування газових приладів і мереж у своєму будинку, для попередження надзвичайних ситуацій, відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання обмежується доставка природного газу в будинок споживача", - повідомили Главреду в прес-службі підприємства.

У свою чергу, у Рівнегазі зовсім спростували свою причетність до дій газівників та розповсюдження оголошень.

"Компанія ніколи не оприлюднює в оголошеннях вартісних цінових послуг. Перш за все тому, що вони залежать від газоспоживаючого обладнання в приміщеннях. При виконанні робіт на газових мережах щодо усунення порушень Правил безпеки систем газопостачання працівники "Рівнегазу" можуть розмістити оголошення, де попередньо вказана дата припинення газопостачання та прохання до мешканців будинку надати доступ до газового обладнання перед відновленням подачі газу. При цьому працівники газової компанії мають при собі службові посвідчення встановленого зразка з логотипом печаткою компанії і одягнені у відповідну форму", - розповіли нам на підприємстві.

Що ж стосується відключення газу через борги, то, за словами Тетяни Бойко, відключити споживача можуть тільки через 5 днів після отримання повідомлення про непогашений борг.

У свою чергу, голова Житлового союзу України Олександр Скубченко також вказує на те, що відключити одного споживача газова компанія може тільки за борги.

"Споживач може їх не пустити і якщо він їх не пускає для фізичного споживання за лічильником, то подальше споживання йому повинні виставляти за вищою ціною. При цьому якщо процес спірний, то відключення можуть виробляти державні виконавці тільки за рішенням суду – газова компанія на це права не має, бо такі її дії будуть вважатися самоуправством", - говорить Скубченко і радить у таких випадках звертатися в поліцію із заявою про порушення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти