Після активного старту вакцинації в низці країн світу всерйоз зайнялися запуском так званих паспортів вакцинації – документів, що підтверджують наявність щеплення від COVID-19 і дають право на переміщення людей як всередині країни, так і за кордоном.
В Україні його також планують запроваджувати, але чи буде він визнаний іншими країнами, а відповідно, чи дасть українцям можливість вільно подорожувати - питання відкрите, адже зважаючи на вакцинацію індійським препаратом CoviShield, в українців можуть виникнути проблеми, бо деякі країни вже зараз не визнають ефективність цієї вакцини.
Варто зазначити, що на даний момент паспорти вакцинації вже почали застосовувати в Китаї (причому там документ поки не є обов'язковим для отримання), Ізраїлі, Росії.
Про такі ж документи подейкують і в країнах Євросоюзу. Зокрема, міністр закордонних справ Чехії Томаш Петршічек заявив, що механізм "паспортів вакцинації" в ЄС для відновлення подорожей буде готовий вже в травні.
"Ідеально було б, щоб це було спільною європейською процедурою, щоб у нас були однакові правила для всіх", - сказав Петршічек.
Як уточнила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен, проект рішення про паспорт вакцинації повинен бути готовий 17 березня. У документ буде включатися інформація не тільки про щеплення, а й про негативний результат ПЛР-тесту і перенесений коронавірус.
Читати такожВибрати місце, але не вакцину: як і кому потрібно записуватися на вакцинаціюАле, незважаючи на підготовку спільного документа в ЄС, думки щодо впровадження ковід-паспорта в Європі різняться. Оскільки зараз в'їзд до країн Шенгенської зони можливий тільки з поважної причини - для роботи або навчання, це істотно знижує потік туристів. Тому за якнайшвидше впровадження паспортів виступають ті країни Євросоюзу, де туризм є важливим фактором наповнення економіки, зокрема, Греція, Іспанія і Кіпр.
При цьому категорично налаштовані проти паспортів в Європі більш розвинені країни, такі як Бельгія і Франція.
Наприклад, у Бельгії ідею паспортів для подорожей продовжують критикувати, адже вакцинація може створити загрозу для дискримінації громадян.
"Для Бельгії не може бути й мови про те, щоб пов'язати вакцинацію зі свободою пересування в Європі...Повага принципу недискримінації є тим більш фундаментальним, оскільки вакцинація не є обов'язковою, і поки немає загального доступу до вакцини", - заявила глава МЗС Бельгії Софі Вільмес.
В Україні ж, не дивлячись на чвари всередині ЄС, від ідеї з паспортами вакцинації не відмовляються.
"Україна є частиною міжнародної спільноти. Ми не проводимо політику самоізоляції. Якщо будуть рекомендації міжнародних організацій, які сприятимуть поліпшенню економіки України, контактам між людьми, ми обов'язково будемо їх дотримуватися",-заявляла віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина.
"Єдиної думки немає, дискусії ще тривають. Ми будемо до цих дискусій долучатися. Більше того, ми будемо пропонувати наш досвід. Ось цей реєстр вакцинованих осіб, який запрацював з 1 березня, - це готовий Державний реєстр ось таких електронних верифікацій", - заявляв і прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Читати такожВ очікуванні Pfizer: чому в Україні провалюється вакцинація від COVID-19Однак, схоже, що поки впровадження ковід-паспорта - не більше, ніж фігура мови. На момент публікації Главред не отримав роз'яснення від МОЗу про те, як просувається процес створення таких документів. Але, як уточнили у Міністерстві цифрової трансформації, спільно з яким МОЗ проводить запис українців на вакцинацію, поки за розробкою паспорта до них ніхто не звертався.
"Зараз йде робота з реєстрами і дані поки тільки збираються. Тому про паспорти вакцинації мови поки не йде. Але якщо буде таке завдання, це не проблема і будемо над цим працювати», - пояснили у відомстві.
На думку лікаря-інфекціоніста, епідеміолога, колишнього голови Центру громадського здоров'я Володимира Курпіти, з урахуванням темпів вакцинації, в Україні паспорти навряд чи з'являться не раніше 2022 року.
"Звичайно, якщо рішення про паспорти приймуть в ЄС або якій-небудь іншій країні, нам доведеться реагувати. І тому в Україні вже зараз варто почати консультації про впровадження такого паспорта", - сказав Курпіта.
Проте, якщо вірити словам посла України в Ізраїлі Євгена Корнійчука, Україна вже веде перемовини з Ізраїлем про визнання українського ковід-паспорта.
"Ці переговори вже можна назвати успішними, оскільки вони зараз активно тривають. Ініціатором цих переговорів є ізраїльська сторона. Україна є однією з перших серед європейських країн, яка має можливість досягти реальних домовленостей. Ми можемо говорити, що в цьому зацікавлена і ізраїльська сторона в контексті забезпечення щорічного паломництва хасидів до Умані", — уточнили в українському посольстві.
У той же час, в ефірі одного з телеканалів Корнійчук повідомив, що в України виникли проблеми в переговорах, оскільки Ізраїль поки не збирається схвалювати вакцину CoviShield, якою вже щеплюють українських громадян.
Але, як уточнив інфекціоніст Вадим Арістов, заяви посла можуть бути не більше, ніж приводом набрати власну політичну вагу. Варто нагадати, що раніше Корнійчук вже заявляв про те, що особисто домовився про постачання в Україну з Ізраїлю 10 мільйонів доз вакцини Pfizer.
"Те, про що заявляє посол технічно неможливо. Вакцина CoviShield є частиною Британської геополітики. Відповідно, Великобританія буде захищати її і домовлятися зі світовими лідерами про її визнання. Крім того, немає наукових підтверджень того, що ця вакцина викликає меншу імунну відповідь, ніж інші. Є, звичайно, до чого причепитися, але це нюанси, які не скасовують факту про необхідність вакцинації і захист життів в Україні доступною вже зараз вакциною», - вважає Арістов.
Читати такожСкисаюча недо-AstraZeneca або панацея: чого чекати від індійської вакциниУ свою чергу, головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що проблем з міжнародним визнанням використовуваної в Україні вакцини Covishield / Astra Zeneca - Oxford University бути не повинно.
"Коли мова йде про міжнародне свідоцтво про вакцинацію, то в правилах чітко прописано, що це свідоцтво дійсне тільки в тому випадку, якщо вакцина, яка використовується, або засіб профілактики затверджені ВООЗ", - сказав Ляшко і уточнив, що китайська вакцина Sinovac, яка може бути поставлена в нашу країну і яка нещодавно отримала дозвіл МОЗ, поки не має дозволу від ВООЗ.
Але навіть паспорт вакцинації, судячи з усього, навряд чи допоможе відкрити для українців вікно у Європу після пандемії, адже за словами посла Німеччини в Україні Анки Фельдхузен, поїздки в рамках дії безвізового режиму між Україною та країнами Європейського Союзу не будуть доступні українцям, щонайменше, протягом ще декількох місяців.