Головні тези Кошеля:
Традиційна форма паперового голосування на виборах залишається найбільш захищеною як від зовнішнього втручання, так і від маніпуляцій із результатами. Введення електронного голосування може стати джерелом серйозних проблем. Про це в інтервʼю Главреду розповів політичний експерт, голова Комітету виборців України Олексій Кошель.
За його словами, механізм голосування не змінився з часів Стародавньої Греції. У той час також зберігалася таємниця голосування та спостерігачі, а замість паперових бюлетенів використовувалися глиняні жетони.
"Сьогоднішня форма паперового голосування залишається однією з найбільш захищених — як від зовнішніх втручань, так і від маніпуляцій із результатами. Водночас історія українських загальнонаціональних виборів — це історія масштабних спекуляцій і сумнівів у легітимності", - зазначив Кошель.
Експерт пригадав, що на минулих виборах звучали звинувачення у фальсифікаціях із голосами трудових мігрантів, які масово реєструвалися на заході країни. Також партії заявляли про подолання виборчого бар’єра, спираючись на протоколи з мокрими печатками, але пізніше не могли підтвердити свої слова офіційними даними.
"Спроба запровадження електронного голосування може завершитися великими проблемами, включно з невизнанням результатів виборів. Це серйозний ризик, тому владі слід максимально практично підходити до таких питань", - наголосив олова Комітету виборців України.
Кошель підкреслив, що проблемою є 8 мільйонів українців, які перебувають за кордоном. Для них можуть потрібні альтернативні форми голосування. Серед можливих рішень експерт називає:
Кошель також зауважив, що Франція свого часу відмовилася від електронного голосування для громадян за кордоном і повернулася до голосування поштою.
Дивіться відео інтервʼю Олексія Кошеля Главреду про варіанти проведення виборів під час війни:
Як повідомляв Главред, Україна планує перейти до демократичних виборів одразу після досягнення справедливого миру, заявив голова Офісу президента Андрій Єрмак. За його словами, президент готовий до виборів "у будь-який момент", але важливо забезпечити умови для голосування всіх громадян, включно із військовими та українцями за кордоном.
Вибори в Україні заплановані через шість місяців після завершення воєнного стану. Це узгодили всі парламентські фракції ще у 2023 році. Експерт Олексій Кошель вважає цей термін обґрунтованим для підготовки, вирішення питань внутрішньо переміщених осіб, голосування за кордоном та оновлення реєстру виборців.
Україна вивчає європейські моделі виборчого права, включно з електронним голосуванням, для організації виборів після завершення війни з Росією. Ключовим викликом буде забезпечення голосування для громадян за кордоном і на окупованих територіях.
Читайте також:
Олексі́й Микола́йович Ко́шель (18 липня 1973) — громадський діяч, політичний експерт, історик, пише Вікіпедія.
У 1990—1995 роках навчався на історичному факультеті Кам'янець-Подільського педагогічного інституту (Кам'янець-Подільський національний університет).
Стажування — Академії Середнього Заходу (1995 р., США), Академія Клаузенгоф (2003 р., Німеччина).
1996—2005 рр. — керівник прес-служби Комітету виборців України, головний редактор газети КВУ «Точка зору» та серії збірників аналітичних матеріалів «Нова влада», заступник голови правління КВУ.
2005—2006 — завідувач відділу Головної аналітичної служби Секретаріату Президента України.
2006—2009 — директор аналітичного центру «Рада».
2005—2009 — старший викладач кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія».
2013—2014 — голова Правління Комітету виборців України.
2014 — генеральний директор Комітету виборців України.
Дійсний член Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАНУ при Кам'янець-Подільському національному університеті.