Нововведення у мобілізації: хто буде призваний, а хто отримає відстрочку за новим законом

Хто втрачає і отримує право відстрочки від служби / Колаж: Главред, фото: ua.depositphotos.com

В Україні готуються до змін у мобілізації. Новий законопроєкт передбачає, що деякі категорії чоловіків втратить право на відстрочку.

У чорновому варіанті законопроєкту з рекрутингу та проходження військової служби визначено перелік категорій громадян, які втрачають право на відстрочку. Його втрачають та мають стати на військовий облік поліцейські, працівники БЕБ та співробітники державної пенітенціарної служби. Напрацювання нового законопроекту оприлюднила народна депутатка Мар’яна Безугла у своїй сторінці у Facebook.

Право на відстрочку та звільнення від військової служби

Одночасно законопроєкт містить умови, за яких визнаються особи, що мають право на відстрочку. У чорновому варіанті документа право на відстрочку і звільнення від служби мають:

Цей законопроєкт передбачає, що деякі групи громадян, зокрема здобувачі вищої освіти віком до 30 років, всі науковці з вченими званням та викладачі, які працюють на повну ставку, можуть отримати відстрочку від військової служби. Тобто вони не звільняються від військових зобов'язань, але мають право на тимчасове відкладення служби через освітні чи наукові заняття до досягнення певного віку або завершення навчання.

Хто не підлягає і підлягає мобілізації

Згідно з новим законопроєктом, особи, які перебували в полоні, мають право на звільнення від військової служби. Звільнення може також стосуватися генералів за рішенням військового керівництва, а також осіб, які прослужили під час дії воєнного стану 36 місяців. Зокрема, ті, хто уклали короткостроковий контракт під час мобілізації (громадяни віком 18-25 років), також можуть мати підставу для звільнення від подальшої служби в армії.

У той же час, військовослужбовці, які були мобілізовані та звільнені, і строковики, не підлягають мобілізації протягом 6 місяців після звільнення.

Особи з інвалідністю і ті, хто був звільнений з полону, можуть мобілізуватись тільки за власним бажанням.

Мобілізація в Україні

Нагадаємо, у напрацюванні законопроекту передбачається залучення жінок до військового обліку та базової підготовки. Також можлива їхня добровільна служба під час воєнного стану, але не на бойових посадах. У законопроєкті враховуються виняткові ситуації, коли жінки можуть бути звільнені від служби через вагітність чи догляд за дитиною.

Також міністр оборони, Рустем Умєров, підкреслив важливість залучення місцевого самоврядування до роботи зі збільшення чисельності спеціалістів у Збройних Силах. Він висловив сподівання на більшу підтримку місцевих органів у справі мобілізації.

Як раніше повідомляв Главред, Продовження воєнного стану в Україні до лютого 2024 року супроводжується подальшою мобілізацією. Однак, член Комітету Верховної Ради з національної безпеки, оборони та розвідки, Соломія Бобровська, вказала на значні недоліки у процесі мобілізації.

Читайте також:

Новини заразКонтакти