Головне із матеріалу:
Главред зібрав головні факти, що у лютому українцям доведеться відчути на собі чергову порцію змін. У матеріалі дізнаєтесь про те, хто тепер отримуватиме виплати родичів полонених і безвісти зниклих військових.
Відомо, що із 1 лютого 2025 року набувають сили зміни до закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який Верховна Рада ухвалила 8 жовтня. Документ передбачає збереження грошового забезпечення за зниклим без вісті або полоненим військовослужбовцем. Таке грошове забезпечення та інші виплати отримає сім‘я військовослужбовця.
У коментарі Главреду адвокат адвокатського бюро "Івана Хомича" Олена Воронкова розповіла, що згідно зі змінами військовослужбовець може залишити розпорядження на випадок свого зникнення без вісті або полону і відповідно до цього розпорядження військова частина буде виплачувати кошти.
"Якщо військовослужбовець не залишив розпорядження та його визнано зниклим без вісті або полоненим, то за новим порядком виплачуватись буде тільки 50% грошового забезпечення такого військовослужбовця та розподілятись воно буде між: дружиною (чоловіком), законними представниками малолітніх (неповнолітніх) дітей (мова йде про особу, яка є матір‘ю або батьком дитини військовослужбовця, або особою, яка замінює вказаних осіб, у випадку, якщо військовослужбовець не перебуває з відповідними особами у шлюбі), дітьми з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законними представниками та батьками військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені)", - розповіла адвокат.
Тобто якщо військовослужбовець отримує 28000 грн грошового забезпечення та має дружину, двох дітей від шлюбу з нею та обох батьків, то 28000 *0,5=14000 грн та ці 14000 грн діляться між 5 особами, тобто по 2800 грн на кожну.
Також, за новими правилами, у випадку, якщо у військовослужбовця відсутні вказані особи, то грошове забезпечення, а точніше 50% від нього може бути виплачено повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Але таким особам виплачується вже 20% на всіх від грошового забезпечення після відрахувань. Тобто 28000*0,5*0,2=2800 грн всього і далі ця сума вже ділиться залежно від кількості відповідних осіб.
Водночас, як уточнила адвокат АО "GRACERS" Марина Івіна, виплата грошового забезпечення здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або зникнення безвісти, їх звільнення з полону або визнання судом безвісно відсутніми чи оголошення судом померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше, ніж до дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини.
Нагадаємо, як раніше повідомляв Главред, що Кабмін пропонує збільшити виплату сім'ям загиблих захисників. На початку повномасштабної війни багато українців взяли зброю до рук та захищали державу в статусі цивільних осіб. Для родин таких загиблих цивільних передбачена виплата в розмірі 1,9 млн грн.
Кабмін змінив порядок виплат сім'ям загиблих військових та пораненим бійцям. У разі загибелі захисника чи захисниці України допомога виплачується членам сім'ї у розмірі 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на 1 січня року, коли сталася подія. Наразі прожитковий мінімум становить 2920 гривень.
Стало відомо, що Рада ухвалила законопроєкт для військових, які воюють у РФ. Під час засідання Верховної Ради депутати проголосували за законопроєкт про соціальний захист українських військовослужбовців. Це рішення гарантує військовим, що воюють у Курській області, такі ж виплати та преференції, як на передовій.
Більше цікавих новин: