Участь жителів ОРДЛО у виборах до російської Держдуми вказує на те, що Росія перейшла до відторгнення окупованого Донбасу від України і фактично вийшла з Мінських угод. Наразі Київ отримує унікальну можливість для того, щоб показати цю ситуацію світу. Визнання виборів до російського парламенту нелегітимними є недостатнім кроком. Потрібно зробити заяви на рівні МЗС і Верховної Ради про те, що Москва поставила крапку на "Мінську". Про це сказав дипломат Руслан Осипенко.
Уефірі телеканалу Україна 24 він розповів про те, що Росія демонструє кроки, які можна сприйняти як вихід з Мінських угод. Визнання нелегітимними виборів до Держдуми недостатньо. Треба йти ще далі і зробити заяви на високому рівні – мова йде про МЗС і Верховну Раду – про зрив Росією процесів щодо Донбасу. Потрібно зафіксувати цю ситуацію і показати її міжнародному співтовариству.
"Сьогодні Україна має унікальний шанс для того, щоб сказати, що фактично Росія вийшла з Мінських угод. Цей шанс треба використовувати. Що для цього практично треба зробити? Дві заяви. Перша заява - МЗС до всіх наших закордонних партнерів, до всіх міжнародних організацій, з якими ми підтримуємо відносини, про те, що Росія фактично використовує українських громадян на окупованих територіях у своїх політичних виборах. Вона підриває Мінський процес, тому що логіка Мінського процесу - повернення цих територій, цих громадян в Україну. Росія рівно протилежні речі робить, тому для нас це шанс і вікно можливостей зробити такі заяви. Друга заява має бути Верховної Ради для того, щоб показати, що виконавча гілка влади і законодавча одночасно звертаються із заявою, щоб зафіксувати в історії факт того, що Росія цими діями ставить крапку на Мінських угодах", - вважає дипломат.Читати також"Вибори" до Держдуми на Донбасі і в Криму – поза законом: Україна жорстко попередила Росію про удар
Також він додав, що вже не має жодного значення питання визнання або невизнання нового скликання Держдуми. Росія перейшла на новий етап війни, і відтепер вона не приховує свою участь у подіях на Донбасі, а відрізає окуповані ОРДЛО від України. Це і повинен продемонструвати Київ.
"Росія фактично перейшла від гібридної війни, де вона ховала своїх військових і казала, що їх немає, до прямих дій з відторгнення окупованих регіонів від України. Тому це має бути зафіксовано політично - і для історії, і для наших міжнародних партнерів", - підкреслив Руслан Осипенко.
Нагадаємо, у Росії з 17 по 19 вересня відбуваються вибори до Держдуми. Москва проводить виборчий процес у окупованих Криму та Донбасі, що суперечить міжнародному законодавству. У Офісі президента України вже заявили, що результати виборів на українських територіях юридично і політично нікчемні, а українці можуть взяти в них участь з метою власної безпеки.
Президент Володимир Зеленський в одному зі своїх інтерв'ю казав, що Банкова вже не розглядає Мінські угоди в якості дієвого механізму з врегулювання конфлікту на Донбасі. За словами гаранта, він має намір шукати альтернативні шляхи вирішення ситуації на перемовинах з президентом США Байденом і главою РФ Путіним.
Президент Росії Володимир Путін звинуватив Україну в порушенні Мінських угод і сказав, що якщо Верховна Рада ухвалить закон про перехідний період на Донбасі, то Москва побачить в цьому односторонній вихід Києва з Мінських угод.
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров зазначив, що Москва не піде на нові перемовини в рамках нормандського формату допоки, доки не з'являться умови для реалізації "Мінська". Як стверджує російський дипломат, у Києві, нібито приймають закони, які суперечать домовленостям.
Спікер Банкової Сергій Нікіфоров сказав, що дискусія щодо зустрічі в нормандському форматі триває. Зеленський прагне до того, щоб зустріч України, Німеччини, Франції та Росії відбулася на рівні лідерів держав і стала конструктивною.