Медіакастрація партії Кремля дала Зеленському шанс на нове амплуа

2021-й стане визначальним у тому, якою буде еволюція шостого президента.
Зеленський
Володимиру Зеленському доведеться шукати заміну частини втраченого електорату / Reuters

Заборона телеканалів Медведчука зламала країні шаблон. Раніше ролі були розписані. На одному фланзі – хранителі українського суверенітету, на іншому – пасинки кремлівського дракона. А посередині – випадково підібрана президентська монобільшість. Володимир Зеленський виглядав, як спонтанна пауза перед вирішальною битвою за українське майбутнє. Поки він сам не вплутався в неї.

Тепер політичний GPS доводиться перенастроювати. Трансформація шостого президента ставить під удар позиції п'ятого.

Медіакастрація партії Кремля дала Зеленському шанс на нове амплуа. Те саме, за яке багато хто в Україні був готовий прощати найрізноманітніші гріхи. Статус Ланселота в країні один, а ймовірних претендентів, можливо, вже двоє.

відео дня

Презумпція недовіри

Українська політика залишається вождистською. Якість рішення вимірюється автором, а не повісткою. Коли кілька років тому експрезидент Петро Порошенко забороняв російські соцмережі та телеканали – його опоненти хором твердили про свободу слова та диктаторські замашки. А сьогодні ці ж люди аплодують рішенню Володимира Зеленського і говорять про те, що "давно пора". Скрини не горять, але кого це коли зупиняло?

читайте такожЗакриття проросійських каналів зіштовхне лобами Бойка і МедведчукаВтім, це правило працює в обидві сторони. Скепсис до шостого президента країни змушує багатьох знецінювати накладені ним санкції. Зеленського підозрюють в "багатоходівці" й "змові", "половинчастості" і "замилюванні очей ". Принцип Бродського у всій своїй монументальності: "Якщо Євтушенко проти колгоспів, то я – за".

Втім, скепсис тих, хто не схильний вірити Зеленському, почасти пояснимо. В анамнезі шостого президента країни – справа Ріфмастера і обмін беркутівців, Олег Татаров та Ірина Венедіктова. Навіть якщо Банкова зуміє відстояти введені санкції – залишиться чимало запитань з боку тих, хто звик бачити в ній капітулянта. Втім, справедливості заради треба відзначити, що ще місяць тому діалог між скептиками і владою просто був неможливий.

Хто тут влада?

У рішення Зеленського є і ще один аспект – електоральний. Приблизно чотири роки тому "партія Майдану" розкололася на тих, хто вважав головною загрозою війну, і тих, хто виносив на перше місце корупцію.

На президентських виборах "фракція суверенітету" йшла голосувати за п'ятого президента країни. "Фракція реформ" ситуативно підтримувала майбутнього шостого. Правда, з реформами у Володимира Зеленського теж не склалося – реформатори покинули його кабінет навесні минулого року, встигнувши дати зелене світло лише ринку землі.

Президентський рейтинг падав. Виборці монобільшості починали повертатися в колишні партійні квартири. Ті, для кого Зеленський був недостатнім капітулянтом, йшли до ОПЗЖ і Шарія. Ті, для кого він був надлишковим, шукали альтернативи. У якийсь момент почало здаватися, що монобільшість тримають на плаву не тільки їх власні досягнення, скільки антирейтинг конкурентів.

Заборона проросійських телеканалів все змінила. Можна сперечатися про те, що стало причиною цього кроку. Можна гадати про те, чи стане така політика довгостроковою. Але санкції проти Медведчука остаточно позбавлять Володимира Зеленського голосів тих, хто бачив у ньому парламентера для примирення з Москвою. Виборець ОПЗЖ "повернеться в рідну гавань", а це означає, що президенту доведеться шукати йому заміну. І все питання в тому, де саме Зеленський вирішить відкривати свій мобілізаційний пункт.

Битви ланселотов

Кожен президент проходить свою еволюцію. Ті, хто був проти Кравчука в 91-му, йшли голосувати за нього в 94-му. Ті, хто був проти Кучми в його першу кампанію, змушені були підтримати його під час другої. У виборчих кабінках люди вибирають менше зло, а тому президенти настільки педантичні в підборі для себе спаринг-партнерів.

читайте такожЧому відключення каналів Медведчука не допоможе УкраїніЩе недавно Зеленський намагався догодити всім, але рішення про санкції скорочує йому простір для маневру. Можливо, ми станемо свідками того, як шостий президент країни стане потроху грати на полі п'ятого. Зрештою, люди часом стають заручниками одного разу сказаного і зробленого. А українська історія знає чимало прикладів того, як глава держави змінює своє амплуа.

Втім, було б наївно говорити сьогодні про те, яке майбутнє чекає шостого президента країни. Люди не калькулятори, і суха логіка рідко здатна служити для них єдиним мотивом поведінки. Нинішній рік стане визначальним в тому, якою буде еволюція глави держави. Так само як і в тому, чи станеться вона взагалі.

Але якщо так – буде помилкою її не помітити.

Павло Казарін, журналіст, для Ліга

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти