Рано чи пізно, але кожна людина задумається - "Як можна відрізнити золото від позолоти?". Главред допоможе розібратися в цій делікатній темі.
Як визначити золото чи ні - якщо немає проби?
У домашніх умовах можна визначити справжність золота за допомогою наступних способів:
Перевірка на магніт. Золото не магнитится, тому якщо прикраса сильно притягається до магніту, то воно швидше за все не є золотом.
Перевірка за допомогою йоду. Нанесіть невелику кількість йоду на поверхню прикраси. Якщо через кілька хвилин на місці нанесення утворилося темно-коричнева пляма, то прикраса є золотом. Якщо пляма світле або біле, то прикраса або виготовлено з низькопробного золота, або зовсім не з золота.
Перевірка за допомогою оцту. Опустіть прикраса в стакан з оцтом на кілька хвилин. Якщо прикраса не потемніє, то воно є золотом. Підробка ж потемніє або позеленіє.
Перевірка за допомогою кераміки. Проведіть прикрасою по шматку необпаленої кераміки. Якщо на кераміці залишиться чорний або сірий слід, то прикраса є золотом.
Перевірка за допомогою ляпісного олівця. Намочіть прикрасу і проведіть по ньому ляпісним олівцем. Після висихання на поверхні прикраси не повинно бути ніяких слідів.
Слід зазначити, що ці способи не є стовідсотково надійними. Для точного визначення справжності золота необхідно звернутися в ювелірну майстерню або спеціалізовану організацію.
Перевірка золота за допомогою кислоти - один з найбільш надійних способів визначення справжності металу. Для цього використовується спеціальна кислота, яка реагує з іншими металами, але не реагує із золотом.
Для перевірки золота за допомогою кислоти необхідно виконати наступні дії:
Виберіть непомітне місце на прикрасі і зробіть на ньому невеликий надпил глибиною близько 1-2 мм.
Нанесіть на надпил краплю кислоти.
Спостерігайте за реакцією.
Якщо під краплею кислоти не з'явиться ніяких змін, то прикраса є золотом. Якщо ж з'явиться пляма або зміна кольору, то прикраса або виготовлено з низькопробного золота, або зовсім не з золота.
Для перевірки золота можна використовувати наступні кислоти:
Азотна кислота (HNO3) - найпоширеніша кислота для перевірки золота. Вона не реагує з золотом, але вступає в реакцію з іншими металами, такими як мідь, срібло, нікель і т. д.
Соляна кислота (HCl) - менш агресивна, ніж азотна кислота, тому її можна використовувати для перевірки прикрас з камінням.
Сірчана кислота (H2SO4) - також менш агресивна, ніж азотна кислота, але може вступати в реакцію з деякими сплавами золота.
При перевірці золота за допомогою кислоти необхідно дотримуватися наступних заходів безпеки:
Працюйте в добре провітрюваному приміщенні.
Використовуйте захисні рукавички та окуляри.
Не допускайте потрапляння кислоти на шкіру і слизові оболонки.
Якщо ви не впевнені в своїх силах, краще звернутися в ювелірну майстерню або спеціалізовану організацію для точного визначення справжності золота.