За час відсутності вдома холодильники і каструлі багатьох українців стали "зброєю масового ураження". Колонії цвілі і грибків могли окупувати не тільки продукти, але і посуд. Главред розібрався, як очистити кухонне приладдя.
Про те, що допоможе зберегти посуд чистим, читайте в матеріалі: Як помити посуд без миючого - 5 засобів, які є на кожній кухні.
У боротьбі з цвіллю нашим головним помічником стане гаряча вода. Однак, щоб не допустити її повторного утворення кухонне приладдя необхідно обробити спеціальними засобами. Найдоступніші з них:
Добре видаляє цвіль і звичайний засіб для миття посуду укупі з дротяними мочалками і губками.
Якщо в каструлі занадто багато цвілі для початку її потрібно залити окропом або довести в ній воду до кипіння. Гаряча вода вбиває всі мікроорганізми. Грибок і цвіль потрібно зняти папером.
Запаху цвілі можна позбутися, протерши каструлю оцтом, дати їй просохнути і промити з миючим засобом в гарячій воді.
Грибок на чашці можна за допомогою перекису водню або оцту. Необхідно налити в неї розчин і витримавши 15 хвилин промити чашку з миючим засобом. Для миття чашки можна використовувати і соду, вона відмінно усуває не тільки цвіль, але і наліт чаю або кави.
Посуд з глини варто поставити в духовку, попередньо видаливши цвіль, і гарненько прожарити.
Важливо: для подібних виробів не варто використовувати миючі засоби, вони дуже погано вимиваються.
Якщо цвіль завелася і в шафі, варто протерти його стінки губкою, змоченою столовим оцтом.
В посудомийній машині варто поставити температуру на максимум, попередньо видаливши цвіль з виробів.
Важливо: посуд на якому завелася цвіль можна використовувати повторно після достатньої обробки дезінфікуючими засобами. Однак, якщо цвіль завелася на дерев'яному посуді, його краще позбутися.
Читайте також: