Чому не можна заводити будильник на ранок: відповідь здивує багатьох

Чому не можна заводити будильник на ранок - відповідь здивує багатьох / Колаж Главред, фото: pexels

Прокидатись за допомогою будильника може здатись очевидним та простим рішенням, але експерти зазначають, що це може мати неприємні наслідки для людини.

Ви дізнаєтесь:

Популярна в соцмережах тенденція прокидатися о 5 ранку приваблює багатьох прихильників, які захоплюються її позитивним впливом на продуктивність. Однак деякі експерти попереджають, що цей режим не такий корисний, як здається, і може навіть зашкодити.

Главред з'ясував, чому не можна прокидатися за будильником

Чи викликають будильники стрес - чи шкідливо прокидатися від глибокого сну

Нейробіолог Рейчел Барр, відома в TikTok під ніком @drrachelbarr, розповіла про це у своїх відео. Вона пояснила, що хоча людина може налаштувати будильник на будь-який час, її організм не завжди готовий до раннього пробудження, що може спричинити негативні наслідки.

«Чи правда, що прокидання о 5 ранку щоранку допоможе вам отримати максимум користі від вашого мозку?», - запитала вона. «...Нам часто кажуть, що ключ до продуктивності та успіху - це ранній підйом, але не лише будильник визначає, коли ви та ваш мозок прокидаєтеся, а й ваше тіло», - йдеться у відео.

В основі проблеми лежить наш особистий внутрішній годинник, або «циркадний ритм», який визначає, коли ми відчуваємо голод, сонливість або настороженість. Хоча світло і темрява відіграють значну роль у регулюванні цього процесу, генетика також відіграє певну роль.

Дивіться відео про те, чи корисно прокидатись з будильником:

@drrachelbarr Waking at 5:00 am: Night Owl & Morning Lark Genetics ?✨// Use RACHELNEURO for 40% off CircleDNA Testing // #neuroscience#science#ciencia#neurociencia#brainhealth#mentalhealth♬ original sound - DrRachelBarr

«Якщо у вас генетичний профіль нічної сови, це означає, що ви засинаєте і прокидаєтеся трохи пізніше, і 5 ранку, ймовірно, не підійде. Це не тільки означає, що сови більш продуктивні вдень, але й те, що якщо ви прокидаєтеся о 5 ранку, ви ризикуєте втратити більшу частину швидкого сну», - продовжує Рейчел

Фаза швидкого сну, також відома як фаза швидкого руху очей, є однією з п’яти стадій сну, які ми переживаємо після засинання. Вона зазвичай настає пізніше вночі та супроводжується сплеском мозкової активності, що сприяє «очищенню» організму.

Ігнорування цього важливого етапу, згідно з новими дослідженнями, може збільшити ризик погіршення когнітивного здоров’я. Зокрема, дослідження 2016 року свідчать, що порушення сну пов’язані з підвищеним ризиком деменції, викликаної певними факторами.

Чи краще прокидатися без будильника

Недавнє дослідження, проведене в січні, підтверджує, що затримка входження в фазу швидкого сну є поширеним явищем серед людей із серйозними захворюваннями, зокрема хворобою Альцгеймера. У тих, хто входив у цю фазу більш ніж через 98 хвилин після засинання, було зафіксовано підвищений рівень токсичних білків — на 16% більше амілоїду та на 29% більше тау.

На тлі цих тенденцій консультант зі сну Роузі Девідсон в інтерв’ю Mirror зазначила, що хронічний недосип негативно впливає на пам’ять, здатність приймати рішення та настрій, а також підвищує ризик психічних розладів, таких як депресія й тривожність, і може спричинити серйозні захворювання.

«Повноцінний сон має дивовижні переваги для мозку. Він покращує пам'ять, регулює настрій і підтримує загальний стан психічного здоров'я. Сон також полегшує процес очищення мозку, виводячи токсини, які накопичуються під час неспання", - зазначає вона.

Роузі зазначає, що ідеальний час для пробудження індивідуальний для кожної людини. Якщо вам важко вставати о 5 ранку, це, ймовірно, не ваш природний режим.

За її словами, деякі люди відчувають приплив енергії вранці, тоді як інші досягають найбільшої продуктивності у другій половині дня. Тому «совам» не варто насильно намагатися адаптуватися до режиму раннього підйому.

«Ви не можете змусити себе працювати з максимальною віддачею, якщо працюєте всупереч своїй біології. Ви, швидше за все, продовжуватимете не спати до пізнього вечора і накопичуватимете борг за недосипання, замість того, щоб викроїти більше годин для продуктивної роботи вдень. Нестача сну може мати серйозні наслідки.

Роузі також наголошує, що, хоча ми знаємо про важливість сну, не варто надмірно хвилюватися з цього приводу. Ідеального режиму не існує, оскільки на нього завжди впливають життєві обставини, які не завжди можна контролювати.

«Що ми можемо зробити, так це визначити пріоритетність того часу сну, який у нас є - пам'ятати про час відходу до сну, розслаблятися і створювати середовище та розпорядок, які сприяють нашому сну», - резюмувала вона.

Вам також може бути цікаво:

The Daily Mirror

The Daily Mirror - британська національна щоденна газета у форматі таблоїд та є першим представником таблоїдної журналістики.
Газету заснував Альфред Хармсворт 2 листопада 1903 року. Спочатку Daily Mirror замислювалася як газета для жінок, що видається жінками, і мала стати "віддзеркаленням жіночого життя". Це не принесло успіху, тому Хармсворт вирішив зробити газету кольоровішою і з ширшим колом висвітлюваних питань, пише Вікіпедія.

Новини заразКонтакти