Ви дізнаєтеся:
Клечальна субота - це субота напередодні християнського свята Пресвятої Трійці. У 2025 році випадає на 7 червня. Назва походить від архаїчного слова "клечати", що означає "прикрашати". Можна зустріти й інші назви цього свята: Троїцька, або Зелена субота. Главред зібрав корисну інформацію про те, що дозволено і категорично заборонено робити цього дня.
Хоча ця субота прив'язана до свята Трійці за церковним календарем, до приходу християнства на українських землях дуже шанувалися Зелені свята язичницького походження. І саме Клечальна субота зберегла чимало цікавих слов'янських звичаїв, які й досі мають відгомін у православних традиціях.
Клечальна субота розпочинала так званий Зелений тиждень. Ці свята пов'язані із хліборобським циклом, знаменують кінець весни та початок літа.
Серед традиційних українських свят Зелений тиждень вирізняється як одне з найбільш колоритних. Воно наділене багатьма цікавими звичаями та обрядами, що передають уявлення і світогляд наших предків. Святу притаманне безліч повір'їв про злі сили.
За словами етнографа Олекси Воропая, у Зелену суботу дівчата виходили в поле і збирали різні трави, листя та обламували гілки дерев для прикрашання оселі, подвір'я, хліва. Зібрану зелень називали "клечанням".
Зелений тиждень також називали Русальним, оскільки наші пращури вірили, що цього тижня з лісів і водойм приходять русалки.
За давніми уявленнями русалки - це духи дівчат і жінок, які потонули в річках, також це могли бути душі нехрещених малюків, які померли в дитинстві. Обрядове свято пов'язане з мерцями і духами, що притаманне язичницькому віруванню. Звідси й поминальні звичаї, а також обряди вшанування померлих.
Загальноприйнятим у Зелений тиждень було вшанування предків на цвинтарях біля могил. У деяких регіонах це робилося в п'ятницю, в інших - у понеділок. У центральній Україні могили відвідували в Клечальну суботу.
Увесь Зелений тиждень, як і сама Клечальна субота, обросла багатьма повір'ями, легендами та переказами. Обряди і прикмети, в які вірили в народі, пов'язані із землеробськими циклами, польовими роботами і врожаєм. Народ закликав духів допомогти виростити врожай, упорядкувати поля, городи та сади.
Прикмети на свято також пов'язані з визначенням майбутнього врожаю і проханням про добру долю для себе.
У деяких західних регіонах України в Клечальну суботу заведено просити вибачення одне в одного в родині. Першими такий обряд проводили старші в сім'ї, вони просили вибачення у найменших, а потім - навпаки.
Вас також зацікавить:
Реформа церковного календаря в Україні - процес впровадження нового стилю, тобто григоріанського або новоюліанського календарів, замість старого стилю (юліанського календаря) українськими церквами. З початком російсько-української війни та після того, як 16 листопада 2017 року Різдво Христове 25 грудня за григоріанським календарем стало державним вихідним в Україні, питання щодо переходу українських релігійних організацій на григоріанський/новоюліанський календар активізується щороку з наближенням Різдва Христового.
Питання календарної реформи гостро постало після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 2022 року, адже, як стверджують деякі публіцисти та церковники, через використання старого стилю разом із Російською православною церквою Україна перебуває у сфері "русского мира". Як і предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній, так і предстоятель УГКЦ верховний архієпископ Святослав, висловили підтримку щодо проведення календарної реформи в Україні, пише Вікіпедія.